SYDNEY - Medzinárodný tím vedcov zrátal tučniaky obrovské v Antarktíde za pomoci vesmírnych satelitov. Nová technológia odhalila, že ich na ľadovom kontinente žije skoro 600 tisíc, čo takmer dvojnásobne prevyšuje doterajšie odhady.
"Nepochybne išlo o prvé komplexné sčítanie živočíšneho druhu z vesmíru," uviedla pre agentúru Reuters Barbara Wienecke, austrálska špecialistka na výskum morského vtáctva.
Analýza podrobných satelitných máp s vysokým rozlíšením ukázala, že v Antarktíde žije približne 595 tisíc tučniakov obrovských. Predchádzajúce výskumy za využitia tradičných metód odhadovali ich počet len na 270-350 tisíc. Vedci sa totiž často nemohli dostať k niektorým tučniačím kolóniám pre neprístupný terén a extrémne klimatické podmienky.
Satelitné mapy však súčasne odhalili, že niektoré dlhodobé kolónie tučniakov úplne zanikli v dôsledku rýchlo prebiehajúcich zmien podnebia, predovšetkým topenia pobrežných ľadov, čo vyvoláva otázniky nad budúcnosťou tohto živočíšneho druhu v Antarktíde.
Na sčítaní sa zúčastnili výskumníci z Austrálie, Británie a USA. Svoje zistenia publikovali v odbornom časopise PLoS ONE.
Vedci zdôrazňujú, že okrem presnosti mal ich výskum oproti doterajším aj tú výhodu, že nijako neohrozil životné prostredie Antarktídy ani tučniačie kolónie, uviedla agentúra Reuters.