WASHINGTON - Americkí vedci zaznamenali v nedeľu a v noci na dnešok dve mocné erupcie na Slnku. Tá dnešná je tento rok zatiaľ najsilnejšia a prvé častice z nej už údajne zasiahli Zem. Slnečná búrka by mala trvať až do piatku.
Elektromagnetické žiarenie by mohlo počas dnešného dňa narušiť činnosť rozvodných sietí, navigačných systémov i trasy lietadlových liniek. Najsilnejšia aktivita sa podľa serveru Space.com očakáva okolo 13:00 SEČ. Astronóm Werner Curdt z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka však podotkol, že erupcia nenastala na mieste Slnka postavenom priamo proti Zemi. "Zrejme nás tak (častice) nezasiahnu naplno," vyhlásil.
Podľa amerického Národného úradu pre oceány a ovzdušie (NOAA) k silnej erupcii došlo v stredu hodinu po polnoci SEČ v aktívnej oblasti slnečných škvŕn 1429.
Elektromagnetická búrka spojená s touto erupciou je podľa amerických vedcov najväčšia za posledných päť rokov. Má potenciál ohroziť rozvodné siete elektriny, narušiť činnosť satelitnú navigáciu, poškodiť družice a môže viesť k odkloneniu letov nad oboma zemskými pólmi. Rovnako tak sa očakáva pestrofarebná polárna žiara.
Silné žiarenie vyvolané slnečnnou búrkou by tiež mohlo ohroziť astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Terajší cyklus slnečnej aktivity začal v roku 2007 a predpokladá sa, že vyvrcholí budúci rok.