BRATISLAVA - Slovenskí zamestnanci sú najpracovitejší v utorok a najpohodlnejší v piatok. Vyplýva to zo štatistiky využívania pracovného internetu v roku 2011, ktorú zverejnila technologická spoločnosť truconneXion.
"Z piatich pracovných dní je to práve piatok, keď sa na pracovných počítačoch zamestnanci najmenej venujú práci a riešia na internete súkromné záležitosti,“ zhrnul Martin Hnízdil, manažér AuditPro zo spoločnosti truconneXion.
Posledný pracovný deň týždňa je všeobecne považovaný za deň relaxácie, keď sa v niektorých firmách smie nosiť neformálny odev.
"Ak by niekto mal bez ohľadu na povery považovať piatky v roku 2011 za dni nešťastné a čierne, potom sú to určite zamestnávatelia. V súhrne zamestnanci každý piatok strávili na internete 88 minút mimopracovnými činnosťami,“ dodal Hnízdil.
Podľa výstupu zo softvérového monitorovacieho nástroja AuditPro padla v roku 2011 pätina piatkového pracovného času na privátne aktivity zamestnancov. "Podobne rozptýlení bývajú zamestnanci v stredu, keď zábava na internete rovnako prevažuje nad využitím internetu na pracovné účely. Naopak, najväčšie pracovné nasadenie sa prejavuje v utorok, ďalej v pondelok a vo štvrtok,“ uviedol Hnízdil.
To, že v piatok produktivita práce skutočne klesá, potvrdzujú aj odborníci na ľudské zdroje. "Ľudia sú po celom týždni unavení a tešia sa na víkend,“ vysvetlil Jiří Halbrštát, marketingový manažér personálnej agentúry. Podľa neho by manažéri mali tento fakt jednoducho vziať na vedomie a prispôsobiť tomu plánovanie pracovných aktivít.
"Napríklad niektoré firmy ponúkajú to, že si ľudia môžu počas týždňa nejaké hodiny nadpracovať a v piatok môžu odísť o trochu skôr,“ povedal Halbrštát. Zamestnávatelia môžu uvažovať aj o presune pravidelných porád na posledný pracovný deň týždňa. "Na piatkovej porade sa sumarizujú dokončené úlohy a plánuje sa práca na budúci týždeň. To núti členov tímu pripraviť sa na poradu a pred ňou dokončiť, čo je treba,“ dodal.
V roku 2011 slovenskí zamestnanci pracovali najsvedomitejšie v utorok, vo štvrtok a v pondelok. "Informácie z merania kopírujú prirodzenú energetickú krivku, keď pri výkone dochádza v treťom dni k potrebe energiu znovu načerpať. Napríklad v tréningovom programe športovcov sa tiež obvykle necháva tretí deň voľnejší,“ vysvetlil Filip Brodan zo spoločnosti Zamestnanci.com.
"Podľa môjho názoru toto vyššie piatkové percento nesúvisí s tým, že by manažéri robili chybu v motivácii zamestnancov, pretože aj dobre motivovaný zamestnanec bude tráviť časť pracovného času vybavovaním súkromných záležitostí na internete,“ dodal Brodan, ktorý je konzultantom v oblasti rozvoja riadenia jednotlivcov aj tímov.
Podľa spomínaných štatistík zamestnanci denne trávia mimopracovnými aktivitami v priemere 54 minút. Najviac práce na počítači urobia medzi 11:00 a 12:00, zatiaľ čo medzi 13:00 a 14:00 sa asi 13 minút venujú súkromným aktivitám. Informácie poskytol AuditPro manažér spoločnosti truconneXion Martin Hnízdil.