MINNEAPOLIS - Silne osvetlené mesto, ktoré sa objavilo na úchvatných záberoch NASA z konca októbra, nie je v skutočnosti mesto. Otázku rozpútali niektorí všímavci, ktorí spomínali, že nevedia o nijakom podobnom pri americkom Bismarcku. A dané miesto žiarilo bezmála tak, ako neďaleký Minneapolis. Novinár Ken Paulman teraz prišiel s obstojným vysvetlením.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil koncom októbra videozábery, ktoré zachytávali planétu Zem z obežnej dráhy v čase, keď pozemšťania majú noc. Prelety nad osvetlenými mestami ukazovali nočný život na Zemi z menej tradičnej perspektívy. Video však vyvolalo jednu záhadu - išlo o neznáme "mesto" neďaleko Minneapolisu, Sioux Fallsu a Bismarcku.
Záhadu nakoniec vysvetlil novinár zameriavajúci sa na tému energetiky Ken Paulman. Ten sa navyše sám považuje za nadšenca geografie, a tak ho celá záležitosť zaujala o to viac. Paulman vysvetlil, že enormné množstvo svetla v inak neobývanej oblasti má na svedomí obrie ropné pole Bakken v Severnej Dakote. Tam prirodzene uvoľňujú plyn horením, aby ťažobné zariadenia neutrpeli nehodu vzniknutú pretlakom plynov.
Bakken je údajne jedným z najväčších ropných polí na svete. Leží v amerických štátoch Severná Dakota a Montana, navyše potom značná časť zasahuje aj do Kanady. Pole zaberá asi 518 000 kilometrov štvorcových. Tomu, že sa v tejto oblasti ťaží naozaj ohromné množstvo ropy, jasne napovedá aj extrémny objem plynov, ktoré potom stoja za plameňmi, ktoré natočila teraz NASA.
Zábery urobila posádka Expedície 29 na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v priebehu septembra a októbra. Na nočných záberoch je zreteľne vidieť kontrast medzi oblasťami ponorenými do tmy a žiariacimi aglomeráciami pulzujúcimi ľudským životom. Na záberoch sú dobre zreteľné aj búrky a ďalšie zaujímavé atmosférické javy.