STROPKOV – Pozornosť návštevníkov najmenšieho ZOO-parku na Slovensku púta pri vchode do areálu netradičný totem. Je to opracovaný kmeň buka s obrovským nádorom. Podľa odborníkov, v čase, keď strom ešte žil, vážil jeho obrovský nádor okolo tony.
Pri netradičnej dominante v ZOO-parku sa zastavujú jeho návštevníci. Neveriacky krútia hlavami a pýtajú sa, ako a prečo prilepili obrovskú hrču na bukový kmeň. Pravda je však taká, že chorý strom objavili pred časom v lese pri obci Baňa, v okrese Stropkov. Pozornosť všetkých, ktorí lesom prechádzali, v čase, keď bolo spadané lístie priťahoval strom už zďaleka. Bolo jasné, že nádor skôr, či neskôr strom premôže. Chorý buk prekvapil aj samotného riaditeľa ZOO-parku Alexandra Soóša: "taký obrovský nádor som na strome ešte pred týmto nálezom nevidel." Ak chceli strom ukázať aj návštevníkov svojej ZOO, nezostalo iné riešenie, len nájsť spôsob, ako previezť a pritom nepoškodiť vysoký kmeň s prirasteným nádorom. "Naložili sme ho na vlečku a priviezli dvomi traktormi. Vykladali sme ho pomocou žeriavu," spomína Alexander Soóš. Pracovníci ZOO buk najprv zrezali a upevnili do betónu. Aby ho nenapadli drevokazné huby, prípadne hmyz, kmeň ošetrujú nátermi.
Čo spôsobuje u stromov takéto formy rakoviny? Pôvodcami sú práve parazitické huby alebo baktérie. Typickými vonkajšími znakmi sú rastové deformácie kmeňa alebo konárov. Najčastejšie sa prejavujú vo forme guľovitých alebo podlhovastých útvarov. Časom, keď strom nedokáže s nákazou bojovať, môžu útvary dosiahnuť aj obrovské rozmery.
Nádory sa môžu vyskytovať rovnako na listnatých, aj na ihličnatých stromoch. Prevencia a ochrana pred ochorením sa na Slovensku veľmi nevykonáva. Občas sa stane, že sa ošetrujú mladé stromy. "Ak je možnosť, odstráni sa samotný nádor a ošetrí sa rana. Oveľa častejšie sa však odstráni napadnutý strom spomedzi ostatných," doplnil riaditeľ A. Soóš.
Medzi výrobcami drahého nábytku a ešte viac medzi majstrami výroby puškových pažieb sú takto napadnuté stromy, najmä breza či orech, veľmi vyhľadávané. Je to kvôli výnimočnému sfarbeniu a tieňovaniu napadnutého dreva.