LONDÝN/BRATISLAVA - Koniec je možno bližšie, ako by sme čakali. Uznávaný austrálsky profesor Frank Fenner predpovedal, že ľudstvo zanikne počas nasledujúcich 100 rokov v dôsledku zmeny podnebia, populačnej explózie a bezuzdnej spotreby.
Veľkonočný ostrov je dnes známy hlavne kvôli obrím kamenným sochám hláv, ktoré sa pozerajú do diaľky. Polynézania sa tu usadili v polovici prvého tisícročia a počet obyvateľov najprv stúpal zvoľna, ale v určitom okamihu nastala populačná explózia. Ostrovania najprv vyrúbali les a naštartovali vymieranie živočíchov so zničujúcimi dôsledkami pre nich samotných, napísal portál national-geographic.cz, podľa ktorého tamojšia civilizácia nakoniec skolabovala po roku 1600, až nakoniec úplne vymizla niekedy v polovici 19. storočia.
Oficálne údaje OSN ukazujú, že na svete je momentálne okolo 6,8 miliárd ľudí a do konca roka sa má toto číslo zaokrúhliť na rovných sedem. Podľa Fennera čím väčšia populácia sa musí deliť o rovnaké zdroje, tým ich je menej. "Prídu vojny o jedlo," citoval portál mikrobiológa, podľa ktorého je tento nastúpený trend nezvratný.
Nie všetci jeho kolegovia zdieľajú rovnaký názor, ale ako uviedol Simon Ross z Optimum Population Trust: "Ľudstvo stojí pred skutočnými problémami, vrátane zmeny klímy, straty biodiverzity a nebývalého rastu populácie."
Vedec a mikrobiológ Frank Fenner, ktorý zomrel vlani v novembri vo veku 95 rokov, získal ocenenie za jeho pomoc pri odstránení vírusu varioly, ktorý spôsobuje kiahne. Je autorom alebo spoluautorom 22 kníh.