Aj takéto závery odzneli na konferencii Tolerancia v spoločnosti, ktorú zorganizovala nadácia uznávaného slovenského podnikateľa a vedca Štefana Kassaya. Tolerancia v mužsko-ženskom svete, na školách, v biznise, v médiách a vo výskume boli nosnými témami tohto podujatia.
Podľa najnovších vedeckých výskumov, na ktorých sa podielalo aj Slovensko, za to, či sa vieme alebo nevieme orientovať v priestore môžeme poďakovať svojim hormónom. Docentka Daniela Ostatníková, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, sa už niekoľko rokov venuje skúmaniu vplyvu hormónu testosterón na ľudské správanie. Na vybratej vzorke mužov a žien porovnávala výsledky z priestorových testov v porovnaní s hladinou testosterónu. Tie boli prekvapujúce. Ako uviedla docentka Ostatníková: „Muži s nižšou hladinou testosterónu v rámci ich fyziologického rozpätia dosahujú lepšie výsledky v priestorovej orientácii.“
U žien testosterón funguje opačne
Z ďalších výsledkov je zrejmé, že u žien hormón testosterón funguje opačne. Ženy s vyššou hladinou testosterónu majú lepšie výsledky v priestorovej orientácii. Podobný prieskum prebehol aj v Kanade a vo Veľkej Británií. Podľa spomínaných štúdií muži sú viac systematickejší a ženy empatickejšie. Docentka Ostatníková na záver potvrdila starú známu pravdu, že „rodové rozdiely medzi mužmi a ženami sú dané biologicky.“
Empatia nevyhnutná aj v podnikaní
„Empatiu, vzťah k ľuďom, slušné správanie, ohľaduplnosť a úctu k iným“ vyzdvihuje popri tradičných hodnotách ako sú zdravie, práca, vedomosti a rodina aj profesor Štefan Kassay.
Úspešný slovenský vedec a podnikateľ aj na základe svojich 20-ročných podnikateľských skúseností hovorí, že pre dobré fungovanie akejkoľvek skupiny (či už domácnosti ale aj firmy) je nevyhnutná tolerancia a rešpektovanie základných morálnych hodnôt. Na margo neetického správania v podnikaní profesor povedal, že, „nie je vždy správne „ísť s prúdom“, ale vzdorovať úpadkovému prúdu.“