NEW YORK - Svetový deň populácie v roku 2011 sa nesie v očakávaní narodenia sedemmiliardtého človeka na Zemi. Bude to príležitosť, aby sme oslávili ľudstvo a našu rozmanitosť, uviedol v posolstve k Svetovému dňu populácie, pripadajúcemu na 11. júla, generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Pan Ki-mun.
Najvyšší predstaviteľ OSN zároveň v posolstve vyzdvihol, že privítanie človeka s poradovým číslom siedmej miliardy na Zemi nám má pripomenúť našu spoločnú zodpovednosť za vzájomnú starostlivosť aj za Zem.
Začať prvýkrát rátať počet obyvateľov Zeme číslom sedem miliárd je administratívny úkon, avšak za číslami stoja ľudia, o ktorých sa máme starať. "Preto som rád, že Populačný fond OSN (UNFPA) pridáva význam novému počtu obyvateľov Zeme spustením kampane 'Sedem miliárd akcií!', ktorou chce prispieť k zlepšeniu sveta," uviedol Pan Ki-mun.
UNFPA na svojej stránke informuje, že 31. októbra sa očakáva narodenie dieťaťa, s ktorým sa bude spájať nový počet obyvateľov Zeme - sedem miliárd. Preto sa 11. júla začína kampaň "Sedem miliárd akcií!" (7 Billion Actions). Teraz prišiel čas na to, aby sme začali odstraňovať nerovnosti medzi ľuďmi a aby sme podporili životné štandardy pre ľudí žijúcich v súčasnosti a s výhľadom na budúce generácie, konštatuje UNFPA.
Svetový deň populácie sa prvýkrát do kalendára dní OSN dostal v roku 1989, aby sa pripomínal 11. júl 1987: v ten deň počet obyvateľov planéty Zem dosiahol päť miliárd.
O niekoľko rokov neskôr, 12. októbra 1999, sa v sarajevskej nemocnici dve minúty po polnoci narodil chlapček, s ktorým sa začal spájať nový počet stavu svetovej populácie: šesť miliárd.
Novorodenca s hmotnosťou 3,5 kilogramu priviedla na svet bosnianska prvorodička Fatima Nevičová z mesta Visoko.
Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan slávnostne vyhlásil sarajevského novorodenca za pozemšťana s poradovým číslom šiestej miliardy na symbolickom mieste - v Koševskej nemocnici. Práve tá počas bosnianskej vojny v prvej polovici 90. rokov bola miestom, kde sa rodili noví Sarajevčania, aj keď obliehané mesto delostrelecky ostreľovali Srbi.
Populačný fond OSN je medzinárodnou rozvojovou organizáciou, ktorá vo svojich aktivitách podporuje právo na zdravie každého jedinca. Jednotlivým štátom a vládam na ich žiadosť ponúka podporu pri používaní faktov o stave populácie, aby mohli formulovať svoje politiky a programy na znižovanie chudoby a na podporu trvalo udržateľného rozvoja.
UNFPA pomáha jednotlivým vládam zbierať, spracovávať a analyzovať demografické údaje, aby správne stanovovali populačnú tendenciu.
Vo svojej práci sa UNFPA riadi aj závermi Medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji (ICPD) z roku 1994 v Káhire. Jej účastníci zo 179 krajín sa zhodli, že treba uspokojiť potreby všetkých ľudí v oblasti vzdelávania a zdravia vrátane reprodukčného zdravia, čo je jednou zo základných podmienok na aplikovanie trvalo udržateľného rozvoja. Delegáti prijali Akčný program na spomalenie demografického vývoja na Zemi na ďalších 20 rokov.