Streda27. november 2024, meniny má Milan, zajtra Henrieta

Čo robiť, aby ste dovolenku strávili bez zdravotných problémov?

Zobraziť galériu (2)

Určite každý z vás si predstavuje svoju letnú dovolenku ako bezstarostné chvíle oddychu. Nečakané zhoršenie zdravotného stavu môže však radosť zo slnečných dní niekde pri mori pokaziť. V predposlednej časti nášho seriálu vám Nový Čas poradí, čo počas dovolenky robiť, aby ste predišli zdravotným problémom.

Ak nechcete stráviť dovolenku namiesto na pláži v hotelovej izbe s horúčkou, úpalom či nejakou infekčnou chorobou, mali by ste sa na ňu dôkladne pripraviť. Podľa docenta MUDr. Ivana Rovného z Fakulty verejného zdravotníctva v Bratislave „znalosťou zdravotných rizík, spôsobu prevencie a pohotovostnej samoliečby je možné väčšine nákaz účinne predchádzať, alebo aspoň zmierniť ich dosah na zdravie a život turistu“.

1. Pozor na úpal
Úpal sa prejavuje nepríjemnými pocitmi slabosti, nevoľnosti, bolesťou hlavy či zmätenosťou. Môže však nastať aj zvýšenie teploty, ktorú sprevádzajú kŕče či mdloby. Predísť mu môžete, ak sa na teplú klímu postupne adaptujete, budete nosiť ľahký odev a občas si pokožku schladíte kúpaním alebo sprchou.

2. Pitný režim
Nezabudnite denne vypiť aspoň 3 litre tekutín. No pozor - nie sladené alebo alkoholické nápoje! Dostatok vody zabezpečuje správnu látkovú výmenu. Jej nedostatok, naopak, znižuje výkonnosť, zvyšuje únavu a môže spôsobiť poruchy obličiek. Vodu pite len v originálnom balení. Vyhnite sa aj kockám ľadu v nápoji - kontaminovaná voda, ktorú použili pri ich príprave, môže spôsobiť problémy.

3. Len čisté ovocie
Ovocie a zelenina sú síce zdravé, no v krajinách, ako napr. Afrika, Ázia či Južná Amerika sa surová zelenina jesť neodporúča. Docent Rovný radí konzumovať len dobre umyté ovocie a vyhnúť sa nahnitému, plesnivému alebo neznámemu exotickému ovociu.

4. Konzumácia pokrmov
Vyvarujte sa pokrmom, ktoré sú nedostatočne tepelne spracované. Nejedzte surové mäso či plody mora, prípadne vlastnoručne ulovené ryby. Môžu byť totiž toxické.

5. Reštaurácie a rýchle občerstvenie
Skôr ako zamierite do niektorej z miestnych reštaurácií či navštívite tavernu, všimnite si ich hygienickú úroveň (čistota stola, sklo, poriadok...). Ak sa vám pri jedle nepozdáva napr. jeho vôňa, nekonzumujte ho.

6. Osobná hygiena
Zvýšenú pozornosť venujte osobnej hygiene. Hlavne u detí dbajte na pravidelné umývanie rúk pred jedlom či po použití WC. Na utieranie rúk používajte jednorazové papierové obrúsky.

7. Zbaľte si cestovnú lekárničku
Je dobré, ak si na cestu i dovolenku vezmete vlastnú lekárničku. Mala by obsahovať lieky prvej pomoci. Dodá vám tiež istotu, že v prípade potreby si môžete pomôcť sami.

Ktoré lieky by ste si mali na cestu pribaliť?
Druh lieku Názov
proti zvracaniu počas cesty Kinedril, Travel gum
proti bolesti hlavy a zubov Alnagon, Valetol
proti kŕčovitým bolestiam Alfigen, Spasmoveralgin
proti horúčke Acylpyrin, Anopyrin, Paralen
prvá pomoc pri hnačke a pokazenom žalúdku zo stravy Carbo Medicinalis
prípravky na kožné alergie, uštipnutie Fenistil gél, Piktum gél, Kosmín
liek na alergiu na slnko, uštipnutie Dithiaden
očné kvapky Visine, Evercil
kvapky do nosa Nasivin, Vibrocil
dezinfekčné prípravky pri poranení Dettol Antiseptic Wash, Septonex, Betadine
prípravok na opar Herpesin krém, Duvira gél


Čo robiť, aby ste
Zobraziť galériu (2)
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu