BRATISLAVA - Júnovým parlamentným voľbám hrozí rekordne nízka účasť voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre denník Pravda urobila dva mesiace pred voľbami spoločnosť TNS SK na vzorke 554 respondentov. Zatiaľ čo pred štyrmi rokmi prišlo voliť 70 percent voličov, podľa tohto prieskumu chce prísť v júni k volebným urnám iba 56,3 percenta opýtaných.
Takmer 18 percent opýtaných ostane podľa tohto prieskumu 17. júna určite doma. Necelých 26 percent respondentov ešte nie je rozhodnutých, či pôjde voliť. Pravda pritom pripomína, že 70percentná účasť, ktorú Slovensko zaznamenalo v parlamentných voľbách v roku 2002, bola najnižšia od roku 1990. Podľa analytikov je príčinou klesajúceho záujmu o voľby sklamanie veľkej časti spoločnosti z politiky a tiež vedomie, že na ich hlasoch až tak nezáleží.
Agentúra tiež zisťovala, čo by mohlo nerozhodnutých voličov priviesť do volebných miestností. Necelá pätina (24 percent) váhajúcich voličov odpovedala, že by to mohol byť príťažlivý program niektorej politickej strany. Ďalších 15 percent uviedlo, že by ich mohli presvedčiť priatelia a príbuzní a 12 percent nerozhodnutých voličov by do volebných miestností mohla prilákať presvedčivá volebná kampaň.
Zverejnenie škandalóznych skutočností o niektorej politickej strane alebo jej členoch by ovplyvnilo asi osem percent opýtaných. Deväť percent opýtaných by dokázali k účasti na voľbách vyburcovať hodnoverné informácie o nekalých zámeroch niektorej z politických strán, dodáva Pravda.
Viac ako tretina zo skupiny nerozhodnutých voličov si však podľa tohto prieskumu nevie predstaviť, ktorej strane by dala svoje hlasy, ak by sa nakoniec predsa len rozhodla ísť voliť. Ďalších 19 percent odpovedalo, že aj keby sa napokon rozhodli ísť voliť, hlasovali by neplatnými lístkami. Zvyšok hlasov váhajúcich voličov by si rozdelili Smer-sociálna demokracia (11 percent), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH; sedem percent), Slovenská národná strana (SNS) a Slobodné fórum (po šesť percent), Strana maďarskej koalície (SMK; päť percent) a Ľudová strana-Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS; tri percentá).
Politológovia však podľa Pravdy upozorňujú Smer a Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu-Demokratickú stranu, že nižšia volebná účasť hovorí skôr v prospech strán so stabilnou voličskou základňou, ako sú ĽS-HZDS, SNS, SMK a KDH.
Účasť na voľbách podľa TNS SK (v percentách):
Účasť | 100 |
Rozhodnutí ísť voliť | 56,3 |
Nerozhodnutí | 25,8 |
Rozhodnutí neísť voliť | 17,9 |