ŽENEVA - Švajčiari v nedeľňajšom referende podľa všetkého schvália návrh, aby boli cudzinci, ktorí sa v krajine dopustia zločinu alebo vážnejšieho priestupku, automaticky vyhostení do svojej domovskej krajiny. Podľa posledného prieskumu chce za návrh nacionalistickej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP) hlasovať 54 a proti nemu 43 percent Švajčiarov.
Podľa navrhovateľov jednoducho cudzinci, ktorí sa dopustili týchto činov, nemajú právo využívať švajčiarsku pohostinnosť. Odporcovia tejto iniciatívy však tvrdia, že ide o xenofóbny návrh, ktorý zavádza úplne odlišné normy pre cudzincov, než aké platia pre domácich. Okrem toho by bolo podľa stanovísk renomovaných právnikov v rozpore s medzinárodnými konvenciami.
"Je to úplne jednoduché: Sme presvedčení, že ľudia, ktorých u nás hostíme, by mali dodržiavať zákony tejto krajiny. Ak ich nedodržiavajú, mali by odísť preč, mali by byť vyhostení," hovorí jeden z popredných predstaviteľov SVP Fabrice Moscheni.
Krajne pravicová strana, ktorá je momentálne najpopulárnejším politickým subjektom na švajčiarskej politickej scéne, presviedča voličov masívnou reklamnou kampaňou. Zopakovala aj bilbordy, na ktorých biele ovce vykopávajú z mapy Švajčiarska čiernu ovcu, ktorým "ohurovala" voličov už pri minulých kampaniach. Ďalší bilbord zobrazuje štyri mladé dievčatá, ako sa kúpu v Zürišskom jazere. Na vedľajšom obrázku je ten istý výsek z jazera, no v špinavej vode sa tu kúpu staré nevábne vyzerajúce ženy s moslimskými šatkami a nápis "O 20 rokov neskôr".
Podnikateľovi Guillaumpvi Morandovi to pripomína "nacistické plagáty z 30. rokov". Morand sám financuje anti-kampaň pod heslom "Všetci sme zahraniční kriminálnici". Podnikateľ tvrdí, že cudzinci, ktorí tvoria vo Švajčiarsku 20 percent obyvateľstva, sú do spoločnosti veľmi dobre integrovaní, a že spájanie slov "cudzinec" a "zločinec" je zo strany SVP vyslovene účelové a nemá žiadnu oporu v realite.
Referendum o automatickom vyhosťovaní cudzincov prichádza presne rok po tom, čo Švajčiari schválili v referende návrh SVP zakázať stavby minaretov, veží moslimských mešít, na celom území Švajčiarska.
Okrem tohto sa bude v nedeľu vo Švajčiarsku konať aj referendum o daňovej reforme, ktorú navrhujú socialisti. Tí chcú zjednotiť politiku jednotlivých švajčiarskych kantónov v oblasti daní, okrem iného stanovením 22-percentnej minimálnej dane z príjmu. Doteraz sa jednotlivé kantóny predbiehali v tom, ktorý bude mať nižšie dane a priláka tým viac podnikateľov a bohatších obyvateľov.
Aj tento návrh sú Švajčiari náchylní schváliť - podľa posledného prieskumu chce zaňho hlasovať 46 a proti nemu 39 percent voličov.