JAKARTA - Počet obetí erupcie sopky Merapi na ostrove Jáva, ktorá trvá už niekoľko dní, stúpol na 25. Informovala o tom dnes agentúra AFP s odvolaním sa na indonézskych záchranárov. Medzi obeťami je aj muž známy ako duchovný strážca hory.
Približne osemdesiatročný Mbah Marijan mal za úlohu dohliadať na horu, ktorá je považovaná za posvätnú. V prípade nebezpečenstva mal tiež byť jednou z autorít, ktoré vyzývajú miestne obyvateľstvo k evakuácii. Jeho telo našli v obhorenom dome vzdialenom štyri kilometre od krátera. Počet obetí tak dosiahol už 25, vrátane dvoch záchranárov a jedného novinára.
Sopka Merapi chrlila počas utorka lávu a kamene celkom v desiatich väčších erupciách, ktoré vytvorili oblak dymu vysoký 1,5 kilometra. "Aj keď nebola od utorka zaznamenaná žiadna ďalšia erupcia, ľudia by mali zostať v provizórnych úkrytoch," povedal dnes šéf indonézskych vulkanológov Surono, ktorý rovnako ako mnoho Indonézanov používa iba jedno meno.
Indonézske úrady varovali pred nebezpečenstvom výbuchu sopky už v pondelok. Mnohí z obyvateľov, ktorí žijú v jej bezprostrednej blízkosti, ale odmietli opustiť svoje domovy. Dedinčania sú podľa AFP na rozmary vulkánu zvyknutí. K väčším erupciám dochádza pravidelne v rozmedzí štyroch až piatich rokov. V roku 1994 zabila láva viac ako 60 ľudí a zatiaľ najhoršia katastrofa si v roku 1930 vyžiadala 1400 ľudských životov.
V Indonézii dochádza často k erupciám a otrasom pôdy kvôli jej polohe na takzvanom "ohnivom prstenci", zóne s rozsiahlou sopečnou a tektonickou aktivitou. Zemetrasenie a následná vlna cunami si v utorok na ostrove Sumatra vzdialenom približne 800 kilometrov od sopky Merapi vyžiadali životy najmenej 113 ľudí.