BRUSEL - Prípadnému rozpadu Belgicka, ktoré je sužované spormi dvoch hlavných jazykových komunít - Flámov a Valónov, bránia podľa ekonómov citovaných belgickou tlačou len ťažko prekonateľné ekonomické prekážky. Ide najmä o to, komu by pripadol Brusel, a tiež o to, ako by si novovzniknuté subjekty medzi seba rozdelili obrovský belgický dlh.
O možnom rozpade Belgicka, v ktorej asi 60 percent obyvateľov tvoria Flámi, sa hovorí dlho. Špekulácie nadobudli na intenzite v posledných týždňoch kvôli ďalšiemu krachu rokovaní o novej vláde. Flámske strany sa nezhodli s frankofónnymi zoskupeniami na potrebných reformách týkajúcich sa práv jazykových skupín a financovania regiónov.
Belgicko tvorí frankofónny juh (Valónsko), flámsky hovoriaci sever (Flámsko) a dvojjazyčný Brusel. Na východe krajiny žije aj malá nemecká menšina. Valónsko je chudobnejším regiónom. Na jeho rozvoj tak prispievajú flámski daňoví poplatníci. Brusel je síce obklopený prevažne flámskymi oblasťami, ale obývaný je z veľkej väčšiny frankofónnymi Belgičanmi.
Žiadny jasný scenár, ako či na koľko častí by sa Belgicko mohlo rozdeliť, oficiálne neexistuje. Denník Le Soir dnes popisoval jednu z možností, podľa ktorej by sa mohlo osamostatniť Flámsko a zároveň vzniknúť federácia Valónska a Bruselu.
"Hospodárske prekážky rozdelenia krajiny sú takmer neprekonateľné," píše však ďalší belgický denník La Libre Belgique.
Jeden z hlavných problémov pri rozpade Belgicka by podľa neho bol, ako medzi prípadné časti podeliť masívny dlh, ktorý Belgicko má a ktorý na konci roka 2009 dosahoval 345 miliárd eur, teda asi 100 percent hrubého domáceho produktu.
Pokiaľ by sa Valónsko osamostatnilo, na svoj krk by si z dlhu pripísalo 128 miliárd eur, čo by odpovedalo enormným 165 percentám jeho HDP. To by bolo jednoznačne najviac v rámci EÚ, lebo by to prevyšovali i dlhy krízou ťažko postihnutého Grécka.
Ďalšou vecou je, čo by sa stalo s Bruselom. "Brusel predstavuje ekonomické pľúca krajiny. Tvorí 20 percent hrubého domáceho produktu. Každý si bude chcieť vziať Brusel," uviedol Baudouin Velge zo spoločnosti Interel. "Nejaké riešenie týkajúce sa Bruselu je takmer nemožné," dodal.