WASHINGTON - Bezpečnostná situácia v Afganistane je horšia, ako sa všeobecne prezentuje. Podľa svetových agentúr to jasne vyplýva z tajných dokumentov, ktoré v USA unikli na internet.
Pakistanský veľvyslanec v USA Husain Hakkani označil zverejnenie tajných dokumentov o vojne v Afganistane za "nezodpovedné" a potvrdil, že Pakistan naďalej zostáva pevným spojencom USA v boji proti terorizmu. Uverejnené dokumenty podľa neho obsahujú nepresné informácie, neodrážajúce realitu v teréne. "Spojené štáty, Afganistan a Pakistan sú strategickými partnermi a snažia sa spoločne vojensky i politicky bojovať proti al-Kájde a jej spojencom z Talibanu," uviedol Hakkani vo vyhlásení.
Ide o viac ako 90 tisíc dokumentov z obdobia medzi januárom 2004 a decembrom 2009, ktoré získala, a o ktorých informovala ako prvá americká internetová platforma Wikileaks. Tá zhromažďuje tajné oficiálne dokumenty z anonymných zdrojov, aby potom verejne poukazovala na neprístojnosti a neprávosti.
Súhrn informácií o tajných dokumentoch je podľa agentúry AP k dispozícii na adrese http://www.wikileaks.org/wiki/Afghan_War_Diary_2004-2010. Tam je uvedený aj odkaz na webovú stránku, na ktorej sa Wikileaks pripravovala ešte v nedeľu (miestneho času) dokumenty umiestniť.
"Wikileaks sa nijako nesnažila v danej veci kontaktovať americkú vládu," kritizoval bezpečnostný poradca Bieleho domu James Jones. "Nezodpovedný únik" ale podľa neho nebude mať žiadny vplyv na angažovanosť USA v Afganistane a Pakistane s cieľom "bojovať proti našim spoločným nepriateľom".
Podľa magazínu Der Spiegel ukazujú podklady vojnu v Afganistane z pohľadu amerických vojakov a poskytujú tak o nej "neprefiltrovaný" obraz. Médiá citujú tiež aj podrobné opisy operácií americkej elitnej jednotky Task Force 373, špecializovanej údajne na "cielenú likvidáciu" vysokých predstaviteľov Talibanu a akcie proti "vysoko ceneným povstaleckým a teroristickým cieľom". Niektoré z týchto operácií vyústili do neúmyselného zabitia afganských civilistov, vyplýva z dokumentov.
Jedným z takýchto prípadov bola operácia proti Líbyjčanovi Lais Libímu, ktorého označujú v dokumentoch ako vysokého vojenského veliteľa al-Kájdy. Libí údajne viedol výcvikový tábor al-Kájdy v pakistanskej pohraničnej oblasti Severný Vaziristan. Pri akcii z roku 2007 podľa jedného z tajných dokumentov okrem Libího zabili ďalších šesť nepriateľských bojovníkov, ale aj sedem nezúčastnených civilistov – všetko boli deti.
Podľa denníka The New York Times dokumenty, vrátane tajných telegramov a hodnotiacich správ medzi vojenskými predstaviteľmi a diplomatmi, naznačujú, že "Pakistan dovoľuje pracovníkom svojej tajnej služby priame stretnutia so zástupcami Talibanu na tajných strategických stretnutiach na organizovanie siete militantných skupín, ktoré bojujú proti americkým vojakom v Afganistane a dokonca pripravujú sprisahania na vraždu afganských vodcov ".
The Guardian naproti tomu vyhodnotil dokumenty odlišne. Podľa neho neposkytujú presvedčivé a nenapadnuteľné dôkazy o sprisahaní medzi pakistanskými tajnými službami a Talibanom.