Pondelok18. november 2024, meniny má Eugen, zajtra Alžbeta, Liliana

Britskí lídri sa hádali o ekonomike a imigrácii, vyhral Cameron

Zľava: David Cameron, Nick Clegg a Gordon Brown
Zľava: David Cameron, Nick Clegg a Gordon Brown

LONDÝN - Britský premiér Gordon Brown, predák opozičných konzervatívcov David Cameron a liberálny demokrat Nick Clegg sa vo štvrtok v záverečnej televíznej debate pred voľbami stretli a hovorili o ekonomických otázkach - od zdanenia bankového sektora, cez euro až po rozpočtové škrty. V zatiaľ najútočnejšej diskusii, ktorú podľa prvých reakcií divákov vyhral Cameron, sa nezhodli ani na riešení problému imigrácie.

Štvrtková diskusia v Birminghame bola treťou a záverečnou debatou pred parlamentnými voľbami 6. mája. Bola venovaná predovšetkým ekonomike, ale premiér Brown sa pred ňou dostal pod osobitný tlak kvôli stredajšiemu incidentu, kedy v nestráženom okamihu označil voličku znepokojenú vysokou imigráciou za "bigotnú ženu".

Brown sa hneď na úvod diskusie snažil celú záležitosť odľahčiť. "Táto práca so sebou nesie mnohé a ako ste videli včera (v stredu), nerobím vždy všetko správne. Ale viem, ako riadiť ekonomiku v dobrých i zlých časoch," vyhlásil Brown, ktorý je premiérom od roku 2007 a do tej doby bol desať rokov ministrom financií.

Avšak podľa prvých reakcií sa Brownovi situáciu zvrátiť nepodarilo. Prieskum inštitútu YouGov ukázal, že Camerona za víťaza debaty považuje 41% ľudí, Clegga 32% a Browna 25%. Podľa ústavu ComRes si najlepšie viedol Cameron (35%), za ním skončil tesne Clegg (33%) a s odstupom Brown (26%).

Predchádzajúce dve televízne debaty pomohli liberálnym demokratom, ktorí boli do tej doby outsidermi. Prieskumy sa od tej doby zhodovali v tom, že opoziční konzervatívci síce naďalej vedú, ale len o pár percent pred liberálnymi demokratmi a labouristmi. Všetky ankety ukazujú na bezprecedentnú situáciu, keď nikto nebude mať nadpolovičnú väčšinu poslancov a najsilnejšia strana bude musieť vytvoriť menšinovú alebo koaličnú vládu.

Cameron zdôrazňoval, že konzervatívci sú jedinou stranou, ktorá to myslí so znižovaním rekordného rozpočtového deficitu vážne. Brown naopak varoval pred škrtmi, ktoré chcú zaviesť toryovia už tento rok, pretože by podľa neho ohrozili začínajúce ekonomické oživenie. Žiadny z účastníkov debaty neprišiel s konkrétnejšími návrhmi na znižovanie deficitu s výnimkou toho, že chcú chrániť výdavky do zdravotníctva, školstva a na políciu.

Cameron sa vyslovil pre okamžité zavedenie dane na banky, ktoré boli príčinou ekonomickej krízy. Brown takúto daň podporil, avšak s tým, že musí ísť o celosvetovú akciu, inak znevýhodní britský finančný sektor. Clegg obvinil svojich rivalov, že ich strany sú obe príliš napojené na londýnsku finančnú štvrť v City, a vyslovil sa proti akýmkoľvek odmenám zamestnancov bánk v strate.

Cameron zase napadol Clegga za to, že chce prijať euro a prisľúbil, že konzervatívna vláda nikdy európsku menu neprijme. Clegg sa bránil tým, že by o eure nechal vyhlásiť referendum.

Aj dnešná diskusia sa dlho točila okolo imigrácie, ktorá je po ekonomike pre voliča najhorúcejšou témou a opäť sa dostala do popredia po Brownovom prerieknutí. Všetci traja politici pristupovali k imigrácii ako k problému a zdôrazňovali svoje návrhy na jej obmedzenie.

Cameron zdôrazňoval, že za vlády labouristov od roku 1997 bolo prisťahovalectvo príliš vysoké. Vláda odhadovala, že príde 13 000 Poliakov a nakoniec ich bol asi milión. Preto vyhlásil a zopakoval, že zavedie limit na počty prisťahovalcov mimo EÚ. Neuviedol však o koľko, ani ako chce limit presadzovať.

Napadol však Clegga za to, že chce zaviesť čiastočnú amnestiu pre ilegálnych prisťahovalcov. Odmietol návrh konzervatívcov na početné limity za trik, pretože 80% prisťahovalcov pochádza z krajín Európskej únie, a s tým žiadna britská vláda nemôže nič robiť. Clegg s Cameronom kritizovali labouristov za to, že vraj zaviedli do imigračného systému zmätok.

Brown na záver diskusie varoval pred ekonomickými zámermi toryov aj liberálnych demokratov. Podľa neho sú "veci príliš vážne na to, aby sa ponechali týmto dvom ľuďom. Nie sú pripravení na vládu," povedal o svojich rivaloch.

Clegg sa snažil vyznieť optimisticky a vyzval voličov, aby sa nebáli hlasovať pre "niečo naozaj iného". Cameron sa snažil prezentovať konzervatívcov ako jedinú stranu autentickej zmeny a povedal, že hlas pre labouristov znamená "stále to isté" a pre liberálnych demokratov "neistotu".

 

 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu