Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Rusko sa zmenšilo: O dve časové pásma!

Iniciátorom časovej reformy bol Dimitrij Medvedev
Iniciátorom časovej reformy bol Dimitrij Medvedev

MOSKVA - Niekdajšia svetová superveľmoc, Rusko, sa dnes opäť zmenšila. Tentoraz dobrovoľne a z iniciatívy Kremľa. Počet časových pásiem, ktoré delia najväčšiu krajinu sveta, klesol z 11 na deväť. Ale aj tak zostáva Rusko z tohto hľadiska svetovým rekordmanom. Vedci uisťujú, že sa krajina "nezmenšila, ale stala kompaktnejšou".

Operácia bola prostá: pri dnešnom prechode na letný čas si päť z 83 regiónov neposunulo hodinové ručičky dopredu ako doteraz, ale radšej si o hodinku dlhšie pospalo.

Zmenšiť počet časových pásiem navrhol prezident Dmitrij Medvedev vlani v novembri, aby sa uľahčilo riadenie a podnikanie v rozľahlej krajine. "Zvykli sme si pýšiť sa množstvom (časových pásiem), pretože sa nám zdali jasnú ilustráciou veľkosti našej krajiny. Ale zamysleli sme sa niekedy vážne nad tým, nakoľko tak drobné delenie umožňuje efektívne riadiť krajinu?" opýtal sa prezident.

Veď Čína si vystačí s jedným pekingským časom a USA so štyrmi pásmami. Podľa niektorých vedcov by pre Rusko vraj bolo optimálnych šesť pásiem.

Nápad sa dočkal veľkého ohlasu a prezident teraz zbiera argumenty pre zrušenie prechodov k zimnému a letnému času vôbec.

Ohlas však nie je jednoznačný a časť Rusov frfle. Odporcovia zmien už strašia, že vraj účty za osvetlenie vzrastú, nebude možné využiť celú dobu denného svitu pre prácu, na populárne chaty budú ľudia odchádzať už za páliaceho slnka, ktoré im spáli sadenice na záhradkách, naopak za tmy sa budú vracať deti zo škôl, ľudia budú menej navštevovať knižnice a divadlá, zvýši sa počet a závažnosť dopravných nehôd a vzrastie pouličná kriminalita.

Nakoľko sú obavy reálne, zrejme ukážu až skúsenosti z piatich regiónov, ktoré dnes ručičkami nehýbali.

Východné obrie polostrovy Čukotka a Kamčatka totiž prešli na Magadanský čas, a tým zaniklo najvýchodnejšie časové pásmo. Časový rozdiel oboch najvzdialenejších končín od Moskvy sa tak zmenšil z deviatich na osem hodín, od východoruskej metropoly Vladivostoku alebo Chabarovsku na hodinu. Prechodom regiónu Udmurtskej a Samarskej oblasti na moskovský čas zase zmizlo časové pásmo s hodinovým náskokom oproti metropole.

Kuzbas (alias Kemerovská oblasť) zase prešla z krasnojarského na omský čas ako iné kraje na juhu západnej Sibíri, Novosibirsk, Tomsk a Altaja. Časový rozdiel oproti Moskve sa tak skrátil zo štyroch na tri hodiny.

Zmenu si už pochvaľujú miestny činovníci. Dôvod k spokojnosti vraj majú aj diváci federálnych televíznych programov.

Ale v Povolgskej Samare proti zmene vyvstala opozícia, dokonca sa aj demonštrovalo. Na začiatku 90. rokov sa nepodarilo tu prejsť na moskovský čas, protesty si vynútili návrat "samarského času". V Udmurtsku sa ľudia zase boja, či zmenou času neprídu aj o "uralské príplatky", predstavujúce 15 percent mzdy.

Ďalšie na rade v "časovej reforme" vraj môže byť obrí Východosibírsky región Jakutsko, ktorý sa rozprestiera v troch časových pásmach, či Kaliningrad. Táto najzápadnejšej ruská enkláva na pobreží Baltiku ešte žije hodinu "za" Moskvou.

V ruskom parlamente je už aj návrh na zrušenie letného času. Podľa prieskumu strediska Levada by tento krok privítalo 46 percent Rusov, 36 percent je proti.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu