MOSKVA - Tisícky demonštrantov sa v sobotu zhromaždili v mestách po celom Rusku, aby protestovali proti vláde premiéra Vladimira Putina. Vo viacerých oblastiach úrady aktivity opozície zmarili, to však nebol prípad Moskvy alebo exklávy Kaliningrad.
Viac ako tisíc ľudí sa v nepríjemnom mrazivom počasí zúčastnilo aj na proteste vo Vladivostoku na Ďalekom východe. V Petrohrade, rodisku premiéra Putina aj prezidenta Dmitrija Medvedeva, požadovalo rezignáciu predsedu vlády asi 1000 obyvateľov.
Ďalších 500 sa zhromaždilo v sibírskom meste Irkutsk. Celonárodné protivládne protesty dostali prezývku "Deň hnevu" a ich prípravu majú na svedomí viaceré organizácie vrátane ľudskoprávnych skupín, Komunistickej strany, opozičného hnutia Solidarita alebo Federácie motoristov.
Ich účastníci oficiálne protestovali najmä proti zhoršujúcej sa ekonomickej a sociálnej situácii v Rusku a vyjadrovali nesúhlas s protikrízovou politikou vlády. Organizátori sa sťažovali, že oficiálne úrady sa im v zorganizovaní zhromaždení snažili všemožne brániť.
Opozičná Solidarita v sobotu informovala o zrušení ich webovej stránky, ktorú bezpečnostné orgány podozrievajú zo "šírenia extrémizmu". Polícia však na samotných demonštráciách zasahovala len minimálne a nepokúšala sa ich rušiť.
Od vypuknutia vlaňajšej hospodárskej krízy Kremeľ ukázal málo tolerancie s účastníkmi nepokojov a ľudskoprávnymi aktivistami a proti ich protestom tvrdo zakročil. Koncom roku 2008 polícia zasiahla proti protivládnym nepokojom v tichomorskom prístave Vladivostok.
Z pohľadu opozície bola najúspešnejšia januárová demonštrácia v Kaliningrade, na ktorej sa zúčastnilo asi 10 tisíc ľudí požadujúcich Putinovo odstúpenie.