FRANKFURT - Akcia, ktorá mala pôvodne trvať štyri dni, bola odvolaná po menej než 24 hodín rušenia a prekladania letov, informoval portál britskej spravodajskej televízie BBC.
Malo ísť o najväčšiu protestnú akciu za posledných desať rokov - zúčastnilo sa jej asi 4 tisíc pilotov. Podľa jedného z pilotov Jörga Handwerga sa spor medzi pilotmi a vedením začal už v roku 2007, keď Lufthansa dosiahla najväčší zisk vo svojej histórii. Zamestnanci samozrejme chceli, aby sa niečo ušlo aj im, no v roku 2009 začala Lufthansa hovoriť o tvrdých dopadoch ekonomickej krízy, uviedol Handwerg.
"Lufthansa zneužíva recesiu ako ospravedlnenie pre znižovanie nákladov a našich platov. Oni však kúpili Austrian Airlines a iba potrebujú peniaze na svoje ďalšie aktivity a tie nám berú z našich platov," uviedol pre BBC nemecký pilot. Zároveň priznal, že síce nezarába zle, no je platený za "obrovskú zodpovednosť" za desiatky ľudí na palubách lietadiel, ktoré riadi. "Zobrali nám 12 percent z platu a dali nám to do zmluvy. Navyše sme ohrozovaní pilotmi zo spoločností, ktoré Lufthansa pohltila. A tí pristúpia na akékoľvek jej podmienky, aby si svoju prácu udržali," tvrdí pilot a dodal, že nemali inú možnosť ako vstúpiť do štrajku, keďže spoločnosť s nimi odmieta rokovať.
Lufthansa už zrušila približne tritisíc letov a varuje pred rozsiahlym meškaním domácich aj medzinárodných liniek. Štrajk sa týka pilotov osobnej a nákladnej prepravy aj nízkonákladovej pobočky Germanwings. Nemecký minister dopravy Peter Ramsauer pilotov už skôr upozornil, že štrajk vážne poškodí ekonomiku krajiny a dobré meno spoločnosti. Aerolínie denne vybavia 1 800 letov z toho 160 diaľkových. Jeden z najväčších leteckých prepravcov na svete sa obával, že by ho štrajk mohol stáť až 25 miliónov eur denne. Štrajk postihol najmä letiská v Mníchove a vo Frankfurte.