VARŠAVA - Poľský premiér Donald Tusk v utorok vyzval svojich ministrov, aby sa zdržali vyjadrení a konania na podporu zadržaného režiséra Romana Polanského, ktorý je poľsko-francúzským občanom.
Donald Tusk uznal, že Polanski je "vynikajúci poľský režisér", ale dodal, že ministri by mali prejaviť "väčšiu zdržanlivosť" pri jeho obhajovaní, pretože ide o "prípad znásilnenia a potrestanie za sex s dieťaťom". Podľa premiéra "to ale neznamená, že Roman Polanski si nezaslúži konzulárnu a právnu pomoc, takú, ako by v podobnej situácii potreboval akýkoľvek iný poľský občan". Pomoc už zatknutému režisérovi ponúklo poľské veľvyslanectvo vo Švajčiarsku.
O prepustenie zadržaného režiséra Romana Polanského, ktorého zatkli v nedeľu vo Švajčiarsku, sa budú spoločnými silami pokúšať Poľsko a Francúzsko, informovala v nedeľu poľská tlačová agentúra PAP. Podľa jej informácií požiadajú obaja ministri zahraničných vecí - Sikorski a Kouchner - Spojené štáty, aby zariadili filmárovo prepustenie. S touto žiadosťou sa plánujú obrátiť na svoju americkú rezortnú kolegyňu Hillary Clintonovú. Tej chcú zároveň navrhnúť možnosť obrátiť sa so žiadosťou o Polanského omilostenie na prezidenta Baracka Obamu, uviedol.
Švajčiarske úrady, ktoré zadržali režiséra v Zürichu na základe 31 rokov starého amerického zatykača, uviedli, že z ich strany išlo iba o plnenie si svojich povinností a nič iné teda nemohli urobiť. Vláda zároveň poprela nátlak zo strany Spojených štátov. Washington sa medzitým odmietol vyjadriť, kedy požiada Bern o vydanie 76-ročného Polanského do USA.
Svetoznámy režisér poľského pôvodu mal v roku 1977 pohlavný styk s v tom čase ešte neplnoletou 13-ročnou Francúzkou. Polanski sa neskôr k svojmu skutku priznal a s americkým súdom následne uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho ešte pred rozhodnutím o dĺžke trestu poslal na 90-dňové pozorovanie na psychiatriu, odkiaľ však po 45 dňoch utiekol. Následne sa usadil vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej jurisdikcie. V USA mu však naďalej hrozí 50 rokov väzenia.