WASHINGTON - Dva milióny mŕtvych. Preplnené nemocnice. Zatvorené školy. Prázdne sedadlá na športových štadiónoch a v kostoloch. Hospodársky prepad. Takto podľa agentúry AP by vyzerala pandémia prasacej chrípky v USA.
Vláda USA sa domnieva, že v prípade pandémie, ako bola španielska chrípka v roku 1918, by ochorelo 30 percent Američanov. To je 90 miliónov ľudí. Z nich 10 miliónov by museli hospitalizovať, pričom 1,5 milióna by potrebovalo mimoriadnu lekársku starostlivosť. Okolo 750 000 ľudí by nemohlo dýchať bez prístrojov. Zomreli by 2 percentá nakazených, teda okolo 2 miliónov ľudí.
Následky pocítia všetci ľudia. Aj tí, ktorí sa nenakazia. Zavrú sa školy aby sa choroba ďalej nešírila. Pracujúci by sa z rovnakého dôvodu nemohli dostať do práce hromadnou dopravou. Príbuzní chorých by v rámci karantény museli zostať zavretí doma. Tam by sa schovali aj tí, ktorí by sa báli, že sa vonku nakazia alebo by sa museli starať o chorých blízkych.
Nemocnice by sa rýchlo preplnili. Úrady by museli otvárať provizórne kliniky v rôznych objektoch. Rovnako ako v roku 1918 by vyzvali kostoly, aby zrušili spoločné bohoslužby. Hotely, reštaurácie a bary by boli bez klientov. Namiesto pracovných schôdzí by sa organizovali videokonferencie. Odborníci pred rokmi vyrátali, že v prípade pandémie vtáčej chrípky by sa ekonomika prepadla o 5,5 percenta.
Americká vláda ale ubezpečuje, že v prípade terajšej prasacej chrípky je pripravená zabrániť tým najhorším dopadom. Niektoré americké štáty sú pripravené lepšie, iné menej, ale celá krajina má dostatok antivírových liekov. Urýchlila sa výroba vakcíny a vypracovali sa základné zdravotné smernice. Ministerka vnútornej bezpečnosti Janet Napolitanová povedala, že USA sa pripravujú ako keby sa prasacia chrípka stala pandémiou. Taká situácia podľa nej však nie je a ani sa ňou nestane. Americkí zdravotní experti však pozorne sledujú rôzne vážne epicentrá tejto choroby vo svete. Pandémia by mohla postihnúť celý svet ohromujúcou rýchlosťou, dodáva agentúra AP.