MEXIKO - V mexickom hlavnom meste zavreli školy, múzeá, knižnice a divadlá v snahe zabrániť šíreniu prasačej chrípky, ktorá už zabila najmenej 20, no možno až 60 ľudí.
Mexický prezident Felipe Calderon prerušil svoj program a zvolal mimoriadne zasadanie vlády, ktorá prerokovala opatrenia proti šíreniu epidémie. Ministerstvo zdravotníctva podá svojich posledných 500 000 vakcín pracovníkom zdravotníctva, ktorí sú najohrozenejšou skupinou. Zatiaľ však nie je známe, či je očkovacia látka efektívna aj pri prasačej chrípke. Ministerstvo má dostatok generika protichrípkového lieku Tamiflu pre milión ľudí, jeho predpisovanie však chce prísne kontrolovať. Podľa vedcov sa zatiaľ zdá, že Tamiflu na nový typ chrípky zaberá, ak sa podá v prvých dňoch po nástupe príznakov.
Vedci tvrdia, že nový typ vírusu je kombináciou genetického materiálu z vírusov spôsobujúcich prasačiu, vtáčiu i ľudskú chrípku a že sa šíri z človeka na človeka. Laboratórne testy uskutočnené v Kanade potvrdili, že ide o zmutovaný kmeň prasačej chrípky typu A/H1N1.
"Je to vírus, ktorý zmutoval a z ošípaných sa preniesol na ľudí," povedal mexický minister zdravotníctva José Ángel Córdova. Minister informoval o 60 prípadoch úmrtia, zatiaľ však nie je isté, či všetci podľahli tomu istému vírusu. Obavy spôsobuje aj fakt, že nový vírus zabil mladých a dospelých ľudí, ktorí patria do menej ohrozenej skupiny. Je však možné, že deti a starí ľudia, ktorí sú chrípkou najohrozenejší, sa dali zaočkovať. Minister Córdova vyzval ľudí, aby sa vyhýbali veľkým skupinám, nepodávali si ruky, nebozkávali sa, nepoužívali metro a prípadne si dali na tvár rúšku. Po uzavretí škôl v 20-miliónovom meste Mexiko zostalo doma 6,1 milióna študentov a žiakov, minister však nevedel povedať, ako dlho toto opatrenie potrvá.
Šírenie prasačej chrípky vyvolalo v mexickej metropole paniku. Ľudia sa snažia zohnať protichrípkovú vakcínu, tej je však v lekárňach absolútny nedostatok. Vypredané sú aj rúška. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aktivovala svoje globálne operačné centrum a vyhlásila stav pohotovosti. Do Mexika vyslala tím expertov, ktorí majú tamojšej vláde pomôcť zvládnuť situáciu.
Americké zdravotnícke úrady zatiaľ nevidia dôvod na poplach, keďže päť nakazených v Kalifornii a dvaja v Texase sa uzdravili. Záhadou je, ako prasačiu chrípku dostali, keďže ani jeden z nich nebol v kontakte s ošípanými ani jeden s druhým.