Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

Česko zakrylo "bulharské" záchody na spornej europlastike

Entropa
Entropa

BRUSEL - Česko vyhovelo Bulharsku a zakrylo bulharskú časť kontroverznej plastiky Entropa, ktorú vytvoril výtvarník David Černý. Inštalácia, proti ktorej sa Sofia ostro ohradila, visí od minulého týždňa v bruselskej budove Rady Európskej únie a je výrazným symbolom súčasného českého predsedníctva. Bulharské oficiálne miesta sú so zakrytím spokojné, ale proti "cenzúre" sa prostredníctvom internetovej petície ozvalo niekoľko stoviek ľudí.

Časť plastiky, na ktorej je Bulharsko zobrazené ako krajina tureckých záchodov, je teraz obalená čiernou látkou. Zakryli ju v noci na utorok.

Bulharsko je podľa vyjadrenia hovorkyne stáleho zastúpenia pri EÚ Betiny Jotevovej so zakrytím spokojné. "Je to v poriadku," uviedla Jotevová s tým, že bulharská strana prijala aj ospravedlnenie od samotného Černého. Ten sa spolu s českým vicepremiérom Alexandrom Vondrom ospravedlnil všetkým, ktorých plastika uráža, pri slávnostnom predstavení Entropy ešte minulý štvrtok.

Podľa signatárov internetovej petície je cenzúra Černého diela zo strany bulharskej vlády hanbou pre Bulharsko a všetkých jeho občanov. Doteraz sa pod petíciu podpísalo vyše 470 Bulharov žijúcich doma aj v zahraničí. Žiadajú, aby kontroverznú maketu znova odhalili. Možnosť slobodne vyjadriť názor patrí k základným hodnotám demokratickej spoločnosti, pripomínajú.

Rovnako aj niektorí ľudia priamo v Bruseli so zakrytím bulharskej časti nesúhlasia. „Je to smiešne. Nabudúce zakryjú Francúzsko, potom napríklad Nemecko,“ uviedla belgická pracovníčka úradu, ktorá v utorok prišla do práce pred ôsmou hodinou. Francúzsko je v inštalácii "ozdobené" veľkou vlajkou s nápisom "štrajk" a Nemecko je pretkané sieťou diaľnic. Ich usporiadanie však niekomu pripomína hákový kríž a prípadne neonacistický symbol - číslo 18.

"Som rád, že to zakryli. Celá tá vec sa mi nepáči," dodal naopak grécky pracovník rady. Plastika mieri na stereotypy spájané s krajinami európskej dvadsťsedmičky. Napríklad Holandsko známe tým, že jeho značná časť územia leží pod hladinou mora za pobrežnými hrádzami a že v ňom žijú mnohí prisťahovalci, je vyobrazené ako zatopená krajina, z ktorej trčia len minarety.

Černý pôvodne tvrdil, že skladačku vytvorili umelci zo všetkých členských krajín únie. Nakoniec sa ukázalo, že autorom je on sám s niekoľkými kolegami z Česka.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu