PRAHA - Komunistická tajná polícia zriadila v polovici 60. rokov špeciálny útvar s názvom Vlasť poverený fyzickou likvidáciou zradcov režimu. Komunisti a tajná polícia sa tak chceli zbaviť predovšetkým tých ľudí, ktorým sa podarilo utiecť za hranice vtedajšieho Československa. Na zozname najväčších nepriateľov figurovali mená bratov Mašínovcov. S odvolaním sa na historikov o tom informuje dnešná Mladá fronta Dnes.
Obeťami mali byť ale aj bývalí pracovníci ŠtB, ktorí prebehli k západným tajným službám a odovzdali im dôležité informácie. Na zozname sa tak ocitol aj vojenský pridelenec v USA František Tišler, ktorý z Československa utiekol v roku 1959. Špeciálny útvar, ktorý mal obrovské pravomoci a stál na samom vrchole komunistickej rozviedky, skončil svoju činnosť na prelome rokov 1967 a 1968. Žiadnu z plánovaných vrážd nakonec neuskutočnil.
Podľa historikov je však možné, že uskotočnil niekoľko menších cvičných akcií, ktoré zatiaľ čakajú na odhalenie. "Do služby zvláštneho určenia vyberali vtedajšie najlepšie kádre tajnej polície a bola to najtajnejšia časť rozviedky," uviedol pre MfD riaditeľ Ústavu pre štúdium totalitných režimov Pavel Žáček. Ten s odhaleniami vystúpil na dnešnej konferencii venovanej sovietskej tajnej službe KGB. Právě tá totiž dala ku vzniku útvaru ŠtB pokyn.
Jednotka vznikla na rozkaz vtedajšieho ministra vnútra Lubomíra Štrougala. "Kde pôjde o mimoriadne poškodenie záujmov ČSSR a kde pre to bude právny podklad spočívajúcí v odsúdení záujmovej osoby čs. súdmi k trestu smrti, bude po príslušnom schválení a pokyne pristúpené k jej fyzickej likvidácii priamo na území cudzieho štátu," píše sa v dokumente tajnej polície.
Vražda bola len jedným zo spôsobov, ako sa chcel režim vysporiadať so zradcami. Podľa smerníc tajnej polície mali byť predovšetkým unášaní do ČSSR. Pokiaľ by sa plán nepodaril, mala ŠtB západnú službu presvedčiť, že utečenec stále pracuje pre komunistickú rozviedku, a tak ho zdiskreditovať. Vražda bola medzi metódami síce až na poslednom mieste, ale režim si našiel dokonca bizarné právne odôvodnenie.
„Inými slovami tento úsek by mal pracovať len na tých osobách, ktoré boli v ČSSR zákonne odsúdené k ťažkým trestom, pomáhal by svojimi prostriedkami realizovať rozhodnutia čs. súdu a stal by sa tak vlastne výkonným orgánom čs. súdnictva v zahraničí...“ konštatuje jeden z dokumentov ŠtB.