LONDÝN - Dopravný chaos vo Veľkej Británii po štvrtkovom uzavretí Eurotunela z dôvodu požiaru ešte viac zhoršilo vyradenie tretej najväčšej cestovnej kancelárie XL Leisure Group, ktorá ohlásila bankrot. Na letiskách vládne zmätok, desaťtisíce zákazníkov XL uviazli a podobne ako cestujúci, ktorí mali cestovať cez tunel, zúfalo hľadajú alternatívne cesty.
Na letisku Gatwick južne od Londýna sa po uzavretí podmorskej železnice pod Lamanšským prieplavom tisícky ľudí snažia odcestovať do Francúzska, rovnako ako tí, ktorí mali cestovať s operátorom XL.
"Prišli sme ráno k registračnému pultu, kde nám len odovzdali list informujúci o tom, čo sa stalo," povedal Julian Castle, ktorý mal aj s manželkou prostredníctvom XL rezervovaný let na týždňový pobyt na Floride. "Čakali sme vo fronte viac ako dve hodiny a dozvedeli sme sa akurát to, že si môžeme zobrať náhradný let, ale každý musíme doplatiť 695 libier (870 eur)," uviedol.
Britský Úrad pre civilné letectvo (CAA) v súvislosti s XL uviedol, že ide zrejme o najväčší bankrot cestovného operátora za 20 rokov. Spoločnosť organizovala lety do viac ako 50 destinácií v Európe, Spojených štátoch a Afrike. CAA uviedol, že zabezpečí návrat dovolenkárov, ktorí zostali po ohlásení krachu v zahraničí. Zákazníci XL sa o bankrote dozvedeli až na letisku.
Dezilúzia vládne aj na železničnej stanici St. Pancras v centre Londýna, odkiaľ vypravujú vlaky cez tunel pod Lamanšským prieplavom do Francúzska a Belgicka. "Oznam som počula ráno v metre, že nefunguje. A nevedia, či zajtra budú fungovať. Ide však o to, že aj keby som zajtra prišla, nemyslím si, že sa mi podarí dostať na vlak, lebo lístky budú zrejme všetky vypredané," povedala Katia Nazmutdinová z Litvy, ktorá mala odcestovať do Paríža.
Požiar vypukol vo štvrtok popoludní v nákladnom vlaku, asi päť kilometrov od francúzskeho konca tunela, odkiaľ evakuovali asi 30 ľudí, hlavne vodičov kamiónov. Aj keď oheň sa rýchlo podarilo dostať pod kontrolu, britským a francúzskym hasičom sa ho podarilo definitívne uhasiť až po celonočnom úsilí.
Mnohí cestujúci museli noc stráviť v Londýne alebo Paríži, keďže lety medzi oboma mestami boli rýchlo obsadené, podobne ako trajekty. Okrem toho niektoré autobusové spojenia vo východnom a západnom Londýne už 48 hodín nefungujú z dôvodu štrajku vodičov.