BRATISLAVA - Prezidenti Visegrádskej štvorky (V4) sú za rozšírenie Európskej únie (EÚ), jednotní nie sú v názore na to, kedy o ktoré štáty. Rozširovaniu EÚ, aktuálnej situácii v únii ale aj susedskej spolupráci krajín V4 bol venovaný prvý deň rokovaní prezidentov Slovenskej republiky, Českej republiky, Poľskej republiky a Maďarskej republiky v Piešťanoch.
Podľa prezidenta ČR Václava Klausa sa zhodli v podpore rozširovania EÚ, najmä v podpore Chorvátska. Ich názory na to, ktorá krajina by mala vstúpiť skôr, sa však líšili. Po debakle so sľubovaním vstupu do únie Turecku je otázne, či sa to má sľubovať aj ďalšej veľkej zemi - Ukrajine, uviedol pre médiá po skončení prvého rokovacieho dňa summitu Klaus. V tejto téme sa prezidenti rozchádzali. "Samozrejme, všetci sme pre ďalšie rozširovanie, nemáme pocit, že sme majitelia kľúčov, ktoré zamknú a už ďalšie rozširovanie nebude," konštatoval.
Demokratizácii EÚ, o nevyhnutnosti ktorej všetci hovoria, by podľa Klausa pomohla len jej radikálna zmena, ku ktorej však podľa neho nepríde. Ako ďalej na brífingu po skončení rokovaní povedal Klaus, spoluprácu medzi krajinami V4 si všetci prezidenti veľmi vážia a chcú, aby vzájomné vzťahy pokračovali v tak dobrej podobe, ako sú dnes.
Myslí si, že v tom "žiadny veľký spor, veľká diskusia nie je." Prezidenti štátov V4 sa počas dnešných a sobotňajších diskusií budú venovať aj aktuálnemu vývoju v gruzínsko-ruskom konflikte, súčasnému stavu a možnostiam efektívnej spolupráce krajín V4 a bezpečnostným a sociálnym problémom občanov v integrujúcej sa Európe. Pracovné stretnutie Ivana Gašparoviča, Václava Klausa, Lecha Kaczynskeho a Lászlóa Sólyoma sa koná v hoteli Thermia Palace na piešťanskom Kúpeľnom ostrove.
Pracovná časť summitu vyvrcholí v sobotu napoludnie po dvojstranných a následných spoločných rokovaniach. Schôdzku prezidentov Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska ukončí obed. Manželky prezidentov majú samostatný kultúrno-spoločenský program. Summit prezidentov krajín V4 sa koná každý rok v inej krajine Visegrádskej štvorky.
Vlani sa prezidenti stretli 20. a 21. septembra v kaštieli v maďarskom Keszthely. Hodnotili tri roky členstva svojich krajín v Európskej únii a venovali sa aj doprave a voľnému pohybu osôb po vstupe krajín V4 do schengenu. Dnešná V4 sa pôvodne nazývala Vyšehradskou trojkou. Štvorka sa z nej stala po rozdelení Českej a Slovenskej federatívnej republiky v roku 1993.
Názov zoskupenia postkomunistických štátov strednej Európy sa zrodil počas schôdze prezidenta ČSFR Václava Havla, predsedu maďarskej vlády Józsefa Antalla a poľského prezidenta Lecha Walesu 15. februára 1991 v severomaďarskom meste Vyšehrad. Podpísali tu deklaráciu o úzkej spolupráci svojich krajín na ceste k európskej integrácii. Viac informácií je na oficiálnej internetovej stránke V4 - http://visegradgroup.eu.