PLZEŇ – Mesto v západnej časti Českej republiky bojuje proti neprispôsobivým občanom, ktorí majú od slušnosti ďaleko. Mať psa prináša so sebou viaceré formy správania a zodpovednosť, ktoré sa od psíčkarov na verejnosti vyžadujú. V Plzni s tým majú ale zrejme problém. Nahnevaní občania už nevedia, ako sa s danou situáciou popasovať, preto sa to rozhodli riešiť v rovine srandy.
Poznáte ten pocit, keď sa vyberiete k autu na parkovisku cez trávu a zrazu stúpite do niečoho mazľavého. Vtedy je už takmer isté, že ste trafili psí výkal. Vo väčšine prípadov netreba ani zdvihnúť nohu a pozrieť si podrážku. Všetko prezrádza odpudivý zápach. Takto sa cíti takmer každý obyvateľ centra Plzne, aj keď kráča po chodníku.
Kôpky označili ceduľkami
V západočeskej metropole sa už jej obyvatelia snažili bojovať proti nevychovaným psíčkarom rôznymi spôsobmi. Ako upozorňujú české Novinky, na sociálnej sieti Instagram vznikla iniciatíva pod heslom "Nechcem hnedú Plzeň", ktorá bojuje proti nepozbieraným exkrementom domácich miláčikov. Na tomto profile sa dokonca uverejňujú aj zaujímavé štatistiky, napríklad 37 označených "hnedých kôpok" len za jeden týždeň.
Jeden zo sledovateľov sa nad celou situáciou zamyslel a napísal: "Nebolo by lepšie urobiť iniciatívu 'Upratal som h*vno' a reálne ho z tej zeme zobrať? No neviem, ale pichať ceduľky do h*vien zaberie asi toľko isto času a navyše sa určite dlhšie recyklujú, ako to h*vno na ulici."
Ďalší komentujúci poznamenal, že h*vno po daždi zmizne, ale ceduľka tam zostane a bude to celé hyzdiť. "Alebo si to potom autori (iniciatívy) upracú?"
Reakcia starostu
Zaujímavo riešenú iniciatívu si všimol na sociálnych sieťach aj starosta centrálnej časti Plzne David Procházka (ANO). "Beriem to ako cenné varovanie. Firmu, ktorá upratuje ulice v tejto časti Plzne, sme už upozornili na nedostatočne vykonanú prácu. Jej zamestnanci majú čistiť chodníky raz do týždňa a mimo zimnej sezóny prichádza na rad aj strojové čistenie," povedal s tým, že na psíškaroch sa nič nemení. Niektorí výkaly po svojich psoch zbierajú, iní nie.
"Na viacerých miestach sú k dispozícii aj vrecká na psie exkrementy. Teda pokiaľ ich už niekto neukradol. To sa bohužiaľ stáva pravidelne. Psíčkari si ale vrecúška vedia vyzdvihnúť aj na vrátnici nášho úradu," doplnil.
Polícia má na výber
Keď muži zákona natrafia na nezodpovedného psíčkara, môžu mu slovne dohovoriť, pokutovať ho, alebo to riešiť aj správnym konaním. Upozornila na to hovorkyňa plzenskej mestskej polície Jana Pužmanová. "Nie je možné spočítať takéto prípady na ročnej báze. Spadá to pod znečisťovanie verejných priestranstiev, rovnako ako napríklad odhodené ohorky od cigariet," dodala.