LONDÝN - Požiar nákladnej lode a ropného tankera sa nepodarilo uhasiť ani viac než 24 hodín po ich zrážke v Severnom mori pri východnom pobreží Anglicka. Pátranie po nezvestnom členovi posádky nákladnej lode záchranári ukončili v pondelok večer, nájsť sa ho nepodarilo. Informujú agentúry DPA, AFP a AP.
Aktualizované 19:56 Britská polícia v utorok zadržala 59-ročného muža pre podozrenie z neúmyselného zabitia v súvislosti s haváriou lode Solong a tankera Stena Immaculate v Severnom mori. Jeden člen posádky je stále nezvestný, pričom podľa ministra dopravy Mike Kanea "pravdepodobne zahynul".Pobrežná stráž Spojeného kráľovstva v pondelok zachránila 36 ľudí vrátane všetkých 23 členov posádky tankera, ktorý sa plavil pod americkou vlajkou a ktorý si prenajala americká armáda.Polícia informovala o zadržaní, no zverejnila len obmedzené množstvo informácií. "Na základe vyšetrovania... sme zadržali 59-ročného muža v súvislosti so zrážkou pre podozrenie zo zabitia z hrubej nedbanlivosti," ozrejmil predstaviteľ polície.
archívne video
V blízkosti ústia rieky Humber sa v pondelok predpoludním zrazili kontajnerová loď Solong, plaviaca sa pod portugalskou vlajkou, a tanker MV Stena Immaculate plaviaci sa pod americkou vlajkou a prepravujúci letecké palivo.Britská pobrežná stráž v pondelok neskoro večer zastavila pátracie operácie po tom, ako zachránila 36 členov posádky z oboch lodí."Jeden člen posádky lode Solong zostáva nezvestný. Po rozsiahlom pátraní sa ho, žiaľ, nepodarilo nájsť a pátranie bolo ukončené," uviedol veliteľ divízie pobrežnej stráže Matthew Atkinson.
Námorná spoločnosť Crowley, ktorá prevádzkuje tanker Stena Immaculate, uviedla, že loď Solong narazila do tankera, keď kotvil pri pobreží východoanglického regiónu East Yorkshire. Náraz spôsobil únik leteckého paliva a následne došlo k viacerým výbuchom.
Tanker pôsobil v rámci programu americkej vlády Tanker Security Programme. Ide o skupinu komerčných plavidiel, ktoré môžu byť v prípade potreby zmluvne poverené na prepravu paliva pre armádu.
Podľa zistených informácií nákladná loď Solong prevážala kyanid sodný, ktorý môže v kombinácii s vodou vytvoriť nebezpečný plyn. V súčasnosti však nie je jasné, či došlo k úniku tejto horľavej zlúčeniny.
Hovorca britského premiéra Keira Starmera poznamenal, že ide o "mimoriadne znepokojujúcu situáciu". Podľa britskej ministerky dopravy Heidi Alexanderovej začalo Oddelenie pre vyšetrovanie námorných nehôd predbežne skúmať okolnosti incidentu. Nehoda podľa agentúr predstavuje obrovskú environmentálnu hrozbu, a to nielen z dôvodu úniku ropných látok do Severného mora, ale aj pre možný únik nebezpečnej chemikálie.