WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump podpísal vo štvrtok výkonné nariadenie na uvalenie sankcií voči Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) v Haagu za vyšetrovanie Izraela, ktorý je spojencom USA. Informujú o tom agentúry AP a AFP i stanica BBC.
Trumpovo nariadenie prichádza dva dni po tom, čo na rokovaniach prijal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. ICC predtým vydal zatykač na Netanjahua v súvislosti s vojnou medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Súd vydal súčasne zatykač aj na predstaviteľov Hamasu.
archívne video
Najnovším nariadením budú podľa BBC zavedené finančné sankcie aj sankcie súvisiace s vízami voči jednotlivcom, ktorí pomáhajú ICC pri vyšetrovaní občanov USA alebo ich spojencov, ako aj ich rodín.
Už prvá Trumpova administratíva uvalila v júni 2020 sankcie na ICC so sídlom v Haagu za vyšetrovanie údajných amerických vojnových zločinov v Afganistane, ktoré však jeho nástupca v úrade Joe Biden neskôr - v apríli 2021 - zrušil.
Bývalý americký minister zahraničných vecí Antony Blinken tieto sankcie vtedy označil za "neprimerané a neefektívne" a vyzval na bližšiu spoluprácu, dodáva BBC.
Trump zároveň vo štvrtok podľa agentúry Reuters nariadil preskúmanie financovania všetkých neziskových organizácií v krajine, ktoré dostávajú peniaze od vlády USA. Podľa Reuters sú tieto kroky Trumpa súčasťou jeho rozsiahlej snahy obmedziť vládne výdavky a okresať štátnu správu, čím poveril miliardára Elona Muska.
Izrael oceňuje rozhodnutie Trumpa, EÚ ho kritizuje
Izrael v piatok ocenil rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť sankcie proti Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) v Haagu. S krokom šéfa Bieleho domu nesúhlasí predseda Európskej rady António Costa. "Silne oceňujem nariadenie prezidenta Trumpa, ktorým uvalil sankcie na takzvaný 'medzinárodný trestný súd'," uviedol izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar. Rozhodnutia ICC sú podľa jeho slov nemorálne a nemajú žiadny právny základ.
So sankciami nesúhlasí šéf Európskej rady António Costa. Podľa jeho slov ohrozujú nezávislosť súdu a podkopávajú celý medzinárodný systém trestného súdnictva.
Szijjártó vidí rozhodnutie absolútne pochopiteľné
Rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení sankcií na Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu je absolútne pochopiteľné. Uviedol to v piatok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
"ICC sa nedávno degradoval na zaujatý politický nástroj a zdiskreditoval celý medzinárodný súdny systém. Jeho rozhodnutia len prispeli k prehĺbeniu neistoty v už aj tak zložitých častiach sveta," napísal. Šéf maďarskej diplomacie dodal, že Maďarsko prehodnocuje otázku spolupráce s týmto súdom.
OHCHR vyzýva na zrušenie sankcií
"Hlboko ľutujeme včerajšie oznámenie o uvalení individuálnych sankcií voči zamestnancom súdu a vyzývame na zrušenie tohto opatrenia," uviedla hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová. OHCHR plne podporuje nezávislú prácu ICC, pretože súd považuje za dôležitú súčasť globálnej infraštruktúry ľudských práv.
"(ICC) je základom pre zabezpečenie spravodlivosti a vynucovanie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny, či už spáchané na Ukrajine, v Sudáne, Mjanmarsku, na okupovanom palestínskom území alebo kdekoľvek inde," doplnila Shamdasaniová pre AFP.
"Súd by mal mať úplnú možnosť vykonávať svoju nezávislú prácu - ak štát nie je ochotný alebo schopný dôkladného vyšetrovania alebo trestného stíhania... Hľadanie zodpovednosti na celosvetovej úrovni robí svet bezpečnejším miestom pre všetkých," dodala hovorkyňa OHCHR.
Von der Leyenová aj Costa odsúdili Trumpove sankcie
"ICC zaručuje zodpovednosť za medzinárodné zločiny a dáva hlas obetiam na celom svete. Musí mať možnosť slobodne pokračovať v boji proti globálnej beztrestnosti. Európa bude vždy zastávať spravodlivosť a dodržiavanie medzinárodného práva," napísala von der Leyenová na sociálnej sieti X.
Costa o Trumpovom nariadení vyhlásil, že ním "podkopáva medzinárodný systém trestného súdnictva ako celok". Šéf Európskej rady sa vo štvrtok len pár hodín pred Trumpovým podpisom dekrétu stretol s predsedníčkou ICC Tomoko Akane. Vysokopostavený predstaviteľ EÚ pre Politico uviedol, že vyjadrenia von der Leyenovej aj Costu slúžia ako potvrdenie záväzku EÚ voči ICC a medzinárodnému právu.