Pondelok17. február 2025, meniny má Miloslava, zajtra Jaromír, Jaromíra

ŠOKUJÚCE odhalenie: Ruský miliardár Abramovič roky OKRÁDAL krajiny EÚ, dlh sa vyšplhal na 14 miliónov eur!

Ruský miliardár Roman Abramovič Zobraziť galériu (2)
Ruský miliardár Roman Abramovič (Zdroj: TASR/Anthony Anex/Keystone via AP)

LONDÝN/MOSKVA – Ruský miliardár, ktorý sa preslávil aj ako majiteľ známeho londýnskeho futbalového klubu Chelsea FC, podnikol so svojimi spolupracovníkmi kroky, ktoré ho oslobodili od platenia daní. Z uniknutých spisov vyplýva, že malo ísť o milióny eur.

Pre ruského miliardára Romana Abramoviča bol rok 2005 zlomovým. V apríli sa stal majiteľom anglického futbalového klubu Chelsea FC a o niekoľko mesiacov predal svoju ropnú spoločnosť Sibneft ruskému gigantovi Gazprom. Abramovič disponoval obrovským bohatstvom. OCCR (Organized Crime and Corruption Reporting Project), Projektu nahlasovania organizovaného zločinu a korupcie, sa ale podarilo odhaliť, že jeden z najbohatších ľudí v Rusku nebol pravidelným platcom daní. 

Prenájom vlastných jácht 

Medzi rokmi 1999 až 2010 zhromaždil Abramovič flotilu veľkých jácht v hodnote 1,2 miliardy dolárov. Bola medzi nimi aj vtedajšia najdlhšia jachta sveta Eclipse. Časť roka sa plavili v európskych vodách. Ich prevádzka bola nákladná a podľa právnych predpisov EÚ sa daň z pridanej hodnoty (DPH) platila za všetko na ich údržbu, teda za palivo, personál či poplatky za kotvenie v prístavoch. Náklady tohto typu ale nemuseli platiť tie plavidlá, ktoré sa používali na komerčné účely. 

Abramovičov spolupracovník Jonathan Holloway dodal správu "Operating Structure", v rámci ktorej sa luxusné jachty prenajímali fiktívnym zákazníkom, ktorí za plavby platili. V skutočnosti to boli spoločnosti na Britských panenských ostrovoch, ktoré vlastnil cez offshore trust Abramovič. Týždenná plavba na týchto jachtách sa pohybovala v sume okolo 1,25 milióna dolárov. 

Jachty prenajímala cyperská firma v Limassole Blue Ocean Yacht Management, ktorej riaditeľom bol spomínaný Holloway. Firma ale podliehala tiež ďalšiemu offshore trustu,ktorého majiteľom bol opäť Abramovič. Offshore trust je spoločnosť, ktorá  presúva svoju činnosť alebo investície do inej krajiny (daňový raj). Miliardár sa takýmto spôsobom vyhol plateniu daní vo výške miliónov eur.  

Daňové úrady na Cypre neskôr zistili, že Abramovičove jachty sa nepoužívajú na komerčné účely. V roku 2012 musel preto miliardár uhradiť na pokrytie nezaplatenej dane 14 miliónov eur. Prípad sa ťahal až do minulého roka, kedy Abramovičovi právnici tento súdny spor definitívne prehrali.  

Odhalená mailová komunikácia 

The Bureau of Investigative Journalism a BBC a o ktoré sa podelili s OCCRP, odhaľujú jasný zámer oklamať daňových kontrolórov. "Naša štruktúra musí čo najjasnejšie oddeľovať jednotlivé strany, aby ju vyšetrovatelia vnímali ako legitímnu štruktúru. Je tu však riziko, že to odhalia," napísal ešte v roku 2005 riaditeľ Abramovičovej spoločnosti. 

Uniknuté súbory pochádzajú od cyperského poskytovateľa firemných služieb MeritServus. Výkonný riaditeľ spoločnosti, cyperský účtovník Demetris Ioannides sa v roku 2023 dostal na sankčný zoznam Veľkej Británie za to, že pre Abramoviča vytvoril "systém offshore schémy". Vyšetrovanie je súčasťou Cyprus Confidential, globálnej investigatívnej spolupráce vedenej Medzinárodným konzorciom investigatívnych novinárov (ICIJ) a Paper Trail Media.

Právnici Abramoviča popreli akékoľvek obvinenie, že ich klient mal disponovať vedomosťami, alebo je osobne zodpovedný za údajné klamanie štátnemu orgánu s cieľom vyhnúť sa plateniu daní.

"Spravoval som doslova stovky plavidiel z mnohých rôznych miest po celom svete. Každé má jedinečné nastavenie a nemožno odo mňa očakávať, že si budem pamätať individuálne okolnosti každého jedného, ktoré som niekedy prenajal," vyjadril sa pre médiá riaditeľ Blue Ocean Holloway.

Výhoda offshore trustov 

OCCRP nevidel žiadne uniknuté e-maily o jachtách, ktoré by boli adresované samotnému Abramovičovi alebo od neho. V e-mailoch sa však často spomína miliardár a obsahujú mnoho výmen medzi poskytovateľmi služieb a jedným z Abramovičových blízkych priateľov, ktorý bol zároveň jeho obchodným partnerom.

"Nikto nevie, koľko trustov existuje, dokonca ani to, aký vlastnia majetok a kto za nimi stojí, pretože sa nemusia nikde registrovať. Nie sú totiž považované za právnické osoby, čo im umožňuje zostať v tajnosti," povedal pre OCCRP Andres Knobel, výskumník v oblasti skutočného vlastníctva z mimovládnej organizácie Tax Justice Network. 

Súdne pojednávanie aj v Taliansku

Podľa súdnych záznamov bolo odvolanie spoločnosti Blue Ocean na cyperskom najvyššom súde zamietnuté v marci minulého roka po tom, ako jej právna zástupkyňa uviedla, že "stratila kontakt" s firmou, a požiadala o povolenie stiahnuť žalobu.

Spoločnosť Blue Ocean bola zrušená v júli minulého roka. Advokátska kancelária Chrysses Demetriades, ktorá spoločnosť zastupovala, uviedla, že "nemá žiadne informácie" o tom, či už došlo k vyrovnaniu v rámci daňových poplatkov. 

Cyprus nebol jediný, kto vyšetroval daňové záležitosti spoločnosti Blue Ocean. Talianske orgány tiež začali trestné konanie v súvislosti s nezaplateným dopĺňaním paliva v Terste v rokoch 2009 až 2012 proti kapitánom troch Abramovičových plavidiel. Konanie bolo zastavené proti kapitánovi lode Pelorus, pretože sa údajne zistilo, že bola používaná na komerčné účely. 

Viac o téme: DaneMiliardárSúdyDaňový rajRuskoCyprusDPHRoman AbramovičKrimiBlue Ocean Yacht ManagementJonathan HollowayOffshore trust
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu