VANCOUVER - Niektoré cudzie subjekty sa snažili zasahovať do volieb v krajine, no demokratické inštitúcie sú naďalej odolné. Vyplýva to z výsledkov vyšetrovania cudzieho vplyvu v Kanade uzavretého v utorok, ktoré bolo uzavreté v utorok. Vyšetrovanie však varovalo pred rizikom dezinformácií. Informuje o tom správa z agentúry AP.
Záverečná správa vyšetrovania "neodhalila dôkazy o zradcoch" v parlamente krajiny, no komisárka Marie-Josée Hogueová varovala, že jednou z najväčších hrozieb demokracii boli zahraničné subjekty rozosievajúce dezinformácie v tradičných i sociálnych médiách.
archívne video
"Rozlišovanie toho, čo nie je pravda, je stále ťažšie a ťažšie, a dôsledky sú mimoriadne škodlivé," vyhlásila Hogueová počas tlačovej konferencie v kanadskej metropole Ottawa. Kanadská vláda začala v septembri 2023 vyšetrovať, či Čína, Rusko a ďalšie krajiny zasahovali do kanadských federálnych volieb konajúcich sa v rokoch 2019 a 2021, v ktorých zvíťazili liberáli premiéra Justina Trudeaua.
Záverečná správa má sedem zväzkov a uvádza 51 odporúčaní pre federálnu vládu. Takmer polovicu z nich by vláda podľa komisárky mala zvážiť ešte pred ďalšími voľbami. Tie sa podľa AP môžu konať už na jar, pretože všetky tri opozičné strany vyhlásili úmysel vysloviť nedôveru menšinovej vláde liberálov. Plánujú tak urobiť na ďalšej schôdzi parlamentu 24. marca.
Správa kritizovala pomalú odpoveď federálnej vlády a uviedla, že "koordinácia medzi rôznymi zúčastnenými stranami nebola vždy optimálna," píše AP. Správa tiež odporúča napríklad zlepšiť federálnu pripravenosť, podporu transparentnosti, posilnenie voličskej integrity a zamedzovanie hrozbám proti rozptýleným komunitám menšín.