PEKING - U niektorých pacientov infikovaných metapneumovírusom dochádza už v priebehu niekoľkých dní k závažnému zápalu pľúc. Tento vírus sa šíri predovšetkým v severných oblastiach Číny. Po piatich rokoch od vypuknutia pandémie koronavírusu v čínskom Wu-chane sa svet opäť obáva novej globálnej zdravotnej krízy. Čínske úrady však uisťujú verejnosť, že situácia nie je kritická.
Metapneumovírus (HMPV) sa stal novou výzvou pre čínske zdravotníctvo. Médiá opisujú aktuálnu situáciu ako vážnejšiu, než bola v roku 2022, keď krajinu zasiahla vlna variantu omikron. Tá si vtedy vyžiadala rozsiahle karanténne opatrenia a tisíce obetí, informoval portál Express.
Najviac ohrozenou skupinou sú ľudia vo veku 50 až 60 rokov, u ktorých sa po troch až piatich dňoch infekcie často rozvinie zápal pľúc. Tento stav neraz vedie k hospitalizácii. Zvlášť u starších pacientov môže vírus spôsobiť aj bronchitídu či iné závažné komplikácie.
Zábery z preplnených nemocníc vyvolávajú obavy z možného opakovania globálnej pandémie. Čínske úrady však takéto špekulácie odmietajú a zdôrazňujú, že súčasná situácia nie je porovnateľná s vrcholom covidovej krízy.
„Miera pozitívnych prípadov pri testoch na metapneumovírus v súčasnosti kolíše a v severných provinciách už zaznamenávame pokles,“ uviedla pre televíziu ABC Wang Lipingová, odborníčka z čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Infekcia sa prenáša kvapôčkami pri kašľaní a kýchaní. Prevenciaje podobná ako pri iných ochoreniach dýchacích ciest, vrátane dodržiavania hygienických opatrení.