TOKIO - Japonský reťazec krčiem musel ukončiť službu fackovania zákazníkov po tom, čo sa jeden z nich sťažoval, že sa pri fackovaní zranil. Reťazec Yotteba, známy cenovo dostupným pivom a kuracími krídelkami, predtým umožňoval zákazníkom dostať od čašníčky facku, známu ako binta, za 500 jenov (78 korún). Za ďalších 100 jenov (15 korún) si mohli návštevníci vybrať svojho obľúbeného zamestnanca, ktorý im uštedril facku. Napísala o tom webová stránka The Independent.
„V našich reštauráciách to praktizujeme už viac ako dva roky, ale nemysleli sme si, že to bude populárne,“ povedal hovorca siete Yotteba. Hovorca potvrdil, že služba fackovania bola ukončená pred dvoma mesiacmi po tom, ako sa jeden zákazník reťazcu sťažoval, že bol zranený. Hovorca spoločnosti Yotteba však odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti.
archívne video
Služba v sieti tradičných krčiem nazývaných izakaya bola pôvodne určená na to, aby pomohla hosťom vytriezvieť. Na sociálnych sieťach sa objavili videá, na ktorých pobavení diváci tlieskajú návštevníkom, ktorí úder vydržali.
Hoci služba v krčmách Yotteba skončila, nebola prvou svojho druhu v Japonsku. V roku 2012 sa podobnou službou s názvom Nagoya Lady Slap preslávila sieť krčiem Shachihoko-ya v meste Nagoja. Videozáznamy z týchto podnikov sa nedávno objavili na sociálnych sieťach a mali tisíce videní a komentárov. Na záberoch niektorí zákazníci poďakujú čašníčkam po tom, ako dostanú facku. Iní považovali túto službu za súčasť bizarného šarmu reštaurácie, uvádza Independent. Široká pozornosť podnietila spoločnosť Shachihoko-ya vydať vyhlásenie, v ktorom vysvetľuje, že túto službu už roky neposkytuje.
Výraz pre facku binta pochádza z prefektúry Kagošima v južnom Japonsku, kde bol pôvodne výrazom pre hlavu v miestnom dialekte. Počas obdobia Meidži v rokoch 1868 až 1912 sa začal spájať s fackami. Policajti trestali páchateľov ostrým úderom do hlavy.