DAMASK - Desaťtisíce Sýrčanov sa v piatok zhromaždili v Umajjovskej mešite a na rovnomennom priľahlom námestí v Damasku na prvých piatkových modlitbách po páde režimu prezidenta Bašára Asada. Televízia al-Džazíra informovala, že podobné scény ako v Damasku sa v piatok odohrávali v mnohých mestách Sýrie, napr. aj v Aleppe, kde stovky ľudí ukončili svoje piatkové modlitby vzdaním vďaky za koniec vlády, ktorý si tak dlho želali.
Agentúra AP informovala, že vodca povstalcov abú Muhammad Džawlání, ktorý teraz vystupuje pod svojím občianskym menom Ahmad Šara, vo svojom videopríhovore zablahoželal "veľkému sýrskemu národu" k víťazstvu revolúcie a vyzval ľudí, aby v piatok prišli na námestia a dali najavo svoju radosť, avšak bez toho, aby v súlade s miestnymi zvyklosťami strieľali od radosti do vzduchu.
archívne video
Šara dodal, že po oslave pádu Asadovho režimu "budeme pracovať na vybudovaní tejto krajiny, a ako som povedal na začiatku, s pomocou Božou zvíťazíme." Velenie sýrskych opozičných skupín podľa al-Džazíry informovalo, že počas osláv pádu režimu v Damasku posilnia hliadky. Tie majú rozkaz "rozhodne zakročiť" proti každému, kto bude v uliciach strieľať.
AP dodala, že v dave ľudí na Umajjovskom námestí bolo veľa rodín s deťmi a niektorí demonštranti prišli zo vzdialených oblastí krajiny vrátane Idlibu – dlhoročnej povstaleckej enklávy na severozápade Sýrie. Jeden z nich - Wardán Awn, ktorý sa označil za bojovníka z Idlibu -, pre AP vyjadril presvedčenie, že vláda povstalcov skoncuje s korupciou. Argumentoval, že v Idlibe pod povstaleckou vládou "vôbec nebola korupcia".
Vyše 50-ročný muž z provincie Dará, kde v roku 2011 vypuklo povstanie proti sýrskemu vedeniu, pre AP povedal, že dúfa v "pokojné spolužitie všetkých Sýrčanov - alavitov, sunnitov, šiitov a drúzov". Šarom vedená Organizácia pre oslobodenie Levanty (Hajat Tahrír aš-Šám) a jej spojenci po dobytí Damasku momentálne pracujú na obnovení bezpečnosti a začatí politickej transformácie. Zároveň sa snažia upokojiť verejnosť, ktorá je paralyzovaná pádom režimu a znepokojená džihádistami medzi povstalcami, konštatovala AP.
Rakúska vláda ponúka Sýrčanom 1000 eur ako príspevok na návrat domov
Rakúska vláda v piatok oznámila, že sýrskym utečencom ponúka 1000 eur na to, aby sa vrátili do svojej vlasti, kde uplynulú nedeľu došlo k zvrhnutiu dlhoročného prezidenta Bašára Asada. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. "Rakúsko podporí Sýrčanov, ktorí sa chcú vrátiť do svojej vlasti, návratovým príspevkom vo výške 1000 eur. Táto krajina teraz potrebuje svojich občanov, aby sa mohla pozviechať," napísal po anglicky rakúsky kancelár Karl Nehammer na sociálnej sieti X.
Bezprostredne nie je zrejmé, koľko Sýrčanov by mohlo túto ponuku využiť. Rakúske aerolínie Austrian Airlines pred časom pozastavili lety na Blízky východ z dôvodu nepriaznivej bezpečnostnej situácie a uvedený príspevok by tak Sýrčanom zrejme plne nepokryl ani náklady na cestu domov. Reuters uvádza, že jednosmerná letenka tureckých aerolínií Turkish Airlines z Viedne do Bejrútu, odkiaľ zvyknú ľudia smerujúci do Damasku pokračovať v ceste pozemnou dopravou, vyjde najbližší mesiac na prinajmenšom 1066,10 eur.
Konzervatívny rakúsky kancelár Nehammer na zmeny v Sýrii zareagoval rýchlo; už v pondelok nariadil ministerstvu vnútra, aby pozastavilo aktuálne vybavovanie žiadostí Sýrčanov o azyl a preskúmalo aj všetky doteraz udelené azyly. Udeľovanie azylov Sýrčanom pozastavila už vyše desiatka európskych krajín. Deportovať Sýrčanov proti ich vôli však nie je možné, kým nebude situácia v Sýrii jasnejšia. Rakúska vláda zatiaľ avizovala, že sa zameria na dobrovoľné návraty.
Sýrčania sú v Rakúsku vôbec najväčšou skupinou žiadateľov o azyl, pričom Nehammer je v tejto otázke, podobne ako mnohí európski konzervatívni lídri, pod tlakom vplyvnej krajnej pravice.Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) zvíťazila aj v septembrových parlamentných voľbách, vládu s ňu však nechcela vytvoriť žiadna strana. Nehammer tak aktuálne o zostavení novej koalície rokuje v mene svojich ľudovcov (ÖVP), ktorí vo voľbách skončili druhí, s tretími sociálnymi demokratmi (SPÖ) a štvrtou liberálnou stranou NEOS.
G7 dúfa, že zmena moci v Sýrii prebehne pokojne
Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta (G7) vyjadrila nádej, že zmena mocenských pomerov v Sýrii po zosadení prezidenta Bašára Asada sa uskutoční pokojnou a usporiadanou cestou. V krajine, ktorou od roku 2011 zmietala občianska vojna, musí prebehnúť "komplexný politický proces". Po skončení piatkového virtuálneho rokovania hláv štátov a vlád G7 to uviedla talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorej krajina skupine predsedá do konca tohto roka. Informuje s odvolaním sa na správu agentúry DPA. Skupina G7 v spoločnom vyhlásení opäť odsúdila vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Vyjadrila poľutovanie z prehlbujúcej sa spolupráce medzi Ruskom a Severnou Kóreou vo vojenskej oblasti a vyjadrila svoj zámer pokračovať v zavádzaní opatrení proti aktérom podporujúcim vojnové ťaženie Moskvy.
Za "dôležitý krok k mieru" označila skupina G7 prímerie v Libanone. Zopakovala tiež svoju podporu plánu na prímerie v Pásme Gazy podporovaného USA, ktorý požaduje prepustenie všetkých izraelských rukojemníkov a viac humanitárnej pomoci pre civilné obyvateľstvo. Konečným cieľom je riešenie v podobe existencie izraelského a palestínskeho štátu, ktoré budú rovnocenné. Členmi G7 sú USA, Kanada, Japonsko, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko a Nemecko. Predsedníckou krajinou bude v roku 2025 Kanada.