BUDAPEŠŤ - Úradníci z protikorupčného úradu EÚ boli údajne sledovaní, odpočúvaní a ich notebooky boli hacknuté maďarskou spravodajskou službou.
Spravodajská agentúra Maďarska špehovala predstaviteľov EÚ počas ich návštev v krajine, prehľadávala ich hotelové izby a nahrávala ich telefonické rozhovory, uvádza sa v šokujúcej správe.
archívne video
Spoločné vyšetrovanie portálu Direkt36 a belgického denníka De Tijd odhalilo, že Maďarský úrad pre informácie (IH), budapeštianska obdoba CIA, cielil na vyšetrovateľov z Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý v jednom prípade vyšetroval maďarskú firmu vlastnenú zaťom premiéra Viktora Orbána.
Podľa správy, ktorú zverejnili Direkt36 a De Tijd, v rokoch 2015 až 2017 pracovníci OLAF-u cestujúci do Maďarska čelili fyzickému sledovaniu počas jázd autom a ich telefóny boli odpočúvané.
Správa ďalej uvádza, že je bežnou praxou maďarskej spravodajskej agentúry prehľadávať hotelové izby delegácií EÚ a sťahovať informácie z ich notebookov.
Keď sa portál Politico obrátil na Bertalana Havasia, šéfa tlačového oddelenia kancelárie Viktora Orbána, odpovedal: „Nezaoberáme sa falošnými správami.“
Budapešť je už dlho obviňovaná zo sledovania telefónov novinárov, aktivistov a opozičných osobností. V roku 2021 maďarský poslanec priznal, že vláda zakúpila izraelský špionážny softvér. Začiatkom tohto roka sa tiež stal terčom kybernetického útoku europoslanec kritický voči Maďarsku.
Hovorca úradu OLAF uviedol, že agentúra nekomentuje konkrétne obvinenia, ale zdôraznil „dôležitosť možnosti vykonávať vyšetrovania podvodov, korupcie a iných nezákonných aktivít ovplyvňujúcich finančné záujmy Európskej únie bez prekážok.“
„Naďalej sme odhodlaní vykonávať naše poslanie s našimi operačnými partnermi, nestranne a v plnom súlade s princípmi právneho štátu,“ povedal hovorca pre Politiko.