DAMASK - Vodca sýrskych povstaleckých síl Muhammad Džawlání v utorok vyhlásil, že Západ sa po zvrhnutí sýrskeho prezidenta Bašára Asada nemusí obávať Sýrie. Tvrdí, že krajina smeruje k obnove a stabilite. Informuje o tom stanica Sky News.
Aktualizované 10:24 - Pád režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada naplánovali Spojené štáty a Izrael. Pred tisíckami stúpencov to dnes v Teheráne vyhlásil iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Irán aj ním vedená "Os odporu" podľa neho zostávajú silní, uviedla iránska agentúra IRNA.
"Niet pochýb, že to, čo sa stalo v Sýrii, je výsledkom americko-sionistického sprisahania," citovala Chameneího agentúra IRNA. Podľa iránskeho vodcu stáli za pádom Bašára Asada nielen Spojené štáty a Izrael, ale aj vláda jednej z krajín susediacich so Sýriou, ktorú však nemenoval. Povedal, že Irán pre to má dôkazy bez toho, aby spresnil aké.
9:50 - Nemecká konzervatívna opozícia vyzýva vládu, aby po páde sýrskeho prezidenta Bašára Asada urýchlene vypracovala plán návratu sýrskych utečencov z Nemecka do vlasti. Štát by im mal podľa CDU / CSU poskytnúť logistickú aj finančnú pomoc. Kancelár Olaf Scholz, ktorý vedie menšinovú vládu sociálnych demokratov a zelených, ale varuje, že situácia v blízkovýchodnej krajine je stále príliš nebezpečná.
Sýria má byť nanovo vybudovaná
Vodca povstalcov z Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorí v rýchlej ofenzíve zvrhli vládu Asada povedal, že obavy krajín sú zbytočné a Sýria bude "znovu vybudovaná". "Strach bol z prítomnosti režimu. Krajina smeruje k rozvoju a rekonštrukcii. Smeruje k stabilite," uviedol Džawlání, vlastným menom Ahmad Husajn Šara. "Ľudia sú unavení z vojny. Takže krajina nie je pripravená na ďalšiu vojnu a do ďalšej sa ani nechytá," pokračoval.
archívne video
"Zdrojom našich obáv boli iránske milície, Hizballáh a režim, ktorý sa dopustil masakrov, ktorých sme dnes svedkami," povedal a dodal, že práve ich ich odstránenie je riešením pre Sýriu. Súčasná situácia podľa neho neumožní návrat k panike.
Americké úrady označili súčasného vodcu povstalcov HTS za teroristu pred viac ako desiatimi rokmi. Džawlání sa podľa Sky News už roky snaží dištancovať od svojich bývalých väzieb na al-Káidu. HTS je bývalou odnožou tejto islamistickej siete, s ktorou sa rozišla v roku 2016.
Džawlání tvrdí, že sa zriekol svojej extrémistickej minulosti a teraz sa hlási k pluralizmu a tolerancii. Podľa britskej stanice sa v súvislosti s udalosťami v Sýrii diskutuje o tom, či západné krajiny zrušia označenie Džawláního a HTS za teroristov.
Islamistickí povstalci spustili svoju nečakanú ofenzívu proti režimu Bašára Asada koncom novembra. V rýchlom slede obsadili veľké mestá ako Aleppo, Dajr az-Zaur, Hamá a Homs. V noci na nedeľu vstúpili aj do hlavného mesta Damask. Zvrhnutý prezident Asad následne ušiel z krajiny, čo znamenalo pád jeho dlhoročného režimu.