BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda predložila príslušnému americkému úradu žiadosť o výnimku, aby viaceré európske štáty v regióne mohli naďalej platiť za dodávky zemného plynu ruskej Gazprombanke. Podľa agentúry MTI to oznámil v stredu v Bruseli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, informuje spravodajca v Budapešti.
Šéf maďarskej diplomacie po stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO novinárom povedal, že sám šéf americkej diplomacie Antony Blinken naznačil, že je ochotný konzultovať so spojencami o sankciách postihujúcich Gazprombank. Tieto americké sankcie by podľa Szijjártóa mohli spôsobiť vážne ťažkosti Maďarsku a dvom ďalším členským štátom NATO, ako aj Srbsku, vzhľadom na charakter infraštruktúry, pretože ukončenie dovozu ruského zemného plynu by ohrozilo energetickú bezpečnosť daných krajín.
archívne video
Maďarský minister v reakcii na otázky členov výboru maďarského parlamentu pre ekonomiku v utorok uviedol, že Spojené štáty minulý týždeň uvalili sankcie na ruskú Gazprombanku, prostredníctvom ktorej platia viaceré európske krajiny Rusku za dodávky nosičov energií. Podľa Szijjártóa ide nejakou "zhodou okolností" o krajiny, ktorých vlády sympatizujú so zvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom, pričom to súčasná americká administratíva vie.
"Myslím si, že môžeme diskutovať o tom, do akej miery je to spojenecké správanie, najmä keď Američania udelili výnimku zo sankcií tým ruským bankám, prostredníctvom ktorých platia Rusku za urán," povedal maďarský minister s poznámkou, že v minulom roku bolo Rusko dodávateľom uránu číslo jeden do USA a dodávka bola platená cez ruské banky. "Nie, na tieto ruské banky sa nevzťahujú sankcie. Krajiny juhovýchodnej a strednej Európy však platia cez Gazprombank a práve na Gazprombank sa vzťahujú americké sankcie."