TEL AVIV - Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v nedeľu uviedla, že našli telo rabína Zvi Kogana žijúceho v Spojených arabských emirátoch, ktorý bol od štvrtka nezvestný. Podľa vyhlásenia kancelárie bol Kogan zavraždený a išlo o "ohavný antisemitský teroristický čin". Informuje o tom agentúra AP a Reuters.
"Štát Izrael bude konať všetkými prostriedkami s cieľom dosiahnuť spravodlivosť voči zločincom zodpovedným za jeho smrť," uviedla kancelária premiéra. Rabín bol nezvestný od štvrtka, pričom Izrael túto informáciu potvrdil v sobotu večer. O jeho zmiznutí predtým informovali izraelské médiá. Úrady predpokladali, že Kogana uniesli. Izraelská špionážna agentúra Mosad vyjadrila podozrenie, že ide o teroristický čin.
Kogan mal izraelsko-moldavské občianstvo a od konca roka 2020, keď Izrael normalizoval vzťahy so SAE, bol členom pobočky Chabadu v Abú Zabí, jednej z najväčších chasidských židovských organizácií na svete, píše spravodajský portál The Times of Israel (TOI).
Izrael po smrti rabína neodporúča svojim občanom cestovať do Emirátov
Izrael po smrti rabína Zviho Kogana opätovne vydal odporúčanie pre svojich občanov, aby cestovali do Spojených arabských emirátov iba v nevyhnutných prípadoch. Tí, ktorí sa v tejto krajine už nachádzajú, by sa mali zdržiavať v bezpečných oblastiach a vyhýbať sa podnikom a miestam spojených s Izraelom a židovskou komunitou. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr Reuters a AFP.
Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v nedeľu oznámila, že našli telo rabína Zvi Kogana žijúceho v Spojených arabských emirátoch, ktorý bol od štvrtka nezvestný. Rabín Kogan, ktorý mal izraelsko-moldavské občianstvo, bol podľa kancelárie zavraždený a išlo o "ohavný antisemitský teroristický čin". Incident odsúdil aj izraelský prezident Jicchak Herzog. "Tento odporný antisemitský útok je pripomienkou neľudskosti nepriateľov židovského ľudu," uviedol. Prezident ďalej dodal, že vražda rabína neodradí Izrael "od ďalšieho rastu prosperujúcich komunít v Spojených arabských emirátoch alebo kdekoľvek inde". Izraelský minister obrany Jisrael Kac poskytol vyjadrenie prostredníctvom sociálnej siete X. Kac považuje túto vraždu za "zbabelý a odporný antisemitský teroristický čin".
Hizballáh útočil desiatkami rakiet na Izrael
Libanonské militantné hnutie Hizballáh útočilo v nedeľu na Izrael desiatkami rakiet a bezpilotných lietadiel, pričom cielilo aj na vojenskú základňu na predmestí Tel Avivu. Libanonská armáda zase oznámila, že pri izraelskom útoku na juhu krajiny zahynul jeden z jej vojakov. Izrael sa za tento útok ospravedlnil. Informuje správa agentúry AFP.
Hizballáh tvrdí, že v nedeľu "prvýkrát podnikol letecký útok s použitím roja útočných bezpilotných lietadiel na námornú základňu Ašdod" na juhu Izraela. Neskôr militantné hnutie podporované Iránom informovalo, že "salvou rakiet" útočilo aj na základňu izraelskej vojenskej tajnej služby Glilot na predmestí Tel Avivu, v okolí ktorého zároveň podniklo aj ďalší útok. Izraelská armáda informovala, že v nedeľu sa na viacerých miestach strednej a severnej časti Izraela rozozvučali poplašné sirény. Uviedla, že z Libanonu preniklo do strednej časti Izraela 18 a do severnej časti približne 30 striel, respektíve rakiet, pričom viaceré z nich zneškodnila.
Izraelskí záchranári ošetrili po útokoch prinajmenšom dvoch ľudí, vrátane ľahko zranenej 70-ročnej ženy. Armáda tvrdí, že nedeľné útoky Hizballáhu zatiaľ prišli v dvoch vlnách. Predošlý uvedený počet striel sa týkal druhej vlny, zatiaľ čo ráno armáda zaznamenala vyše 70 striel. Libanonská armáda zase v nedeľu informovala, že pri izraelskom útoku na jej stanovište na juhu Libanonu prišiel o život jeden jej vojak a 18 ďalších utrpelo zranenia, pričom viacerí sú vo vážnom stave. Izraelská armáda sa za tento útok ospravedlnila. "K incidentu došlo v oblasti, kde prebiehajú boje proti teroristickej organizácii Hizballáh," vysvetlila denníku The Times of Israel. Zdôraznila pritom, že bojuje proti Hizballáhu a nie libanonskej armáde.
Je dôležité, aby Sýria nebola vtiahnutá do konfliktu v regióne
Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Sýriu Geir Pedersen v nedeľu povedal, že je "mimoriadne dôležité" ukončiť boje v Libanone a Pásme Gazy a vyhnúť sa tak tomu, aby bola Sýria vtiahnutá do regionálnej vojny. Informuje správa agentúry AFP.
"Teraz musíme zabezpečiť okamžité prímerie v Gaze, prímerie v Libanone a zabrániť tomu, aby bola Sýria ešte viac zatiahnutá do konfliktu," uviedol Pedersen pred stretnutím so sýrskym ministrom zahraničných vecí. Izrael podnikol v stredu letecký útok na sýrske mesto Palmýra, pri ktorom podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) zahynulo 105 ľudí. Väčšinu z obetí tvorili proiránski bojovníci, pričom išlo o doteraz najkrvavejší takýto útok na skupiny podporované Teheránom, píše agentúra AFP.
Od začiatku občianskej vojny v Sýrii podnikol Izrael stovky útokov zameraných na sýrsku armádu a Iránom podporované skupiny. Izrael sa väčšinou k jednotlivým útokom nevyjadruje, opakovane však deklaroval, že nedovolí svojmu úhlavnému nepriateľovi Iránu rozširovať jeho pôsobenie v tejto krajine.
Počet obetí sobotného izraelského útoku v Bejrúte stúpol na najmenej 29
Na najmenej 29 mŕtvych stúpol počet obetí sobotného útoku izraelských síl v centre libanonského hlavného mesta Bejrút. Ďalších 67 osôb utrpelo pri tomto útoku zranenia, oznámilo v nedeľu libanonské ministerstvo zdravotníctva. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters. "Pri izraelskom útoku v Bejrúte zahynulo podľa aktualizovaných no stále nie konečných údajov 29 ľudí a ďalších 67 bolo zranených," oznámil zmienený rezort. Bilanciu obetí na životoch tak zvýšil z predošlých 20 na súčasných 29 obetí. Dodal, že z miesta po útoku stále ešte odstraňujú trosky. K útoku na centrum Bejrútu došlo v sobotu ráno okolo 4.00 hod miestneho času. Podľa libanonských médií zničil osemposchodovú budovu, pričom ďalšie budovy v jej okolí boli vážne poškodené.