BUDAPEŠŤ - Medzinárodná hackerská skupina zrejme získala prístup k serverom Maďarskej agentúry pre armádne obstarávanie (VBÜ) a teraz požaduje päť miliónov dolárov (4,7 milióna eur) na odomknutie uzamknutých údajov a za to, že ich nezverejní. Napísal to vo štvrtok server hang.hu.
Tzv. screenshoty (snímky obrazovky) závažných vojenských tajomstiev, napríklad rôznych spôsobilostí maďarských ozbrojených síl, ako aj e-maily, mená pracovníkov a údaje o armádnych obstarávaniach sú už dostupné na darkwebe, píše server.
archívne video
Odborník na IT bezpečnosť Ferenc Frész v stredu večer na svojom účte na Facebooku napísal, že skupina INC Ransomware napadla, stiahla a zašifrovala celý obsah súborového servera VBÜ. Do roku 2025 môže na základe tohto útoku dôjsť k úplnému zastaveniu obstarávania.
Server citoval z webovej stránky hackerskej skupiny, kde bolo 6. novembra zverejnené, že od maďarských štátnych orgánov žiadajú päť miliónov dolárov, pričom už zverejnili desiatky screenshotov počítačových knižníc, ku ktorým mali prístup. Zverejnili ďalej aj e-maily, účtovné materiály, zoznamy vojenských obstarávacích dokumentov, investičné plány a neverejné materiály o vojenských spôsobilostiach krajiny.
INC Ransom je medzinárodná skupina, ktorá útočí takzvaným ransomvérovým vírusom piatej generácie. Snažia sa hlavne preniknúť do IT systémov veľkých amerických a európskych spoločností a vládnych agentúr.
Na stránke maďarského vojenského úradu sa objavila informácia o "poruche" a o prerušení prevádzky servera VBÜ z dôvodu poruchy IT. Porucha bola podľa vojenského úradu 22. októbra úplne odstránená. K otázkam hang.hu o hackerskom útoku sa zatiaľ kompetentné orgány nevyjadrili.
Hackeri sa nedostali k citlivým informáciám armádnej agentúry
Medzinárodná hackerská skupina, ktorá získala prístup k serverom Maďarskej agentúry pre armádne obstarávanie (VBÜ), sa nedostala k citlivým vojenským údajom. Podľa servera 24.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu vlády Gergely Gulyás.
"Na základe doterajších zistení neunikli žiadne citlivé vojenské údaje, čo je spôsobené tým, že takéto údaje v uvedenej agentúre ani neexistovali," povedal Gulyás. Ako dodal, ešte stále vyšetrujú charakter získaných údajov.
Hackeri požadujú päť miliónov dolárov (4,7 milióna eur) na odomknutie uzamknutých údajov a za to, že ich nezverejnia. Tzv. screenshoty (snímky obrazovky) závažných vojenských tajomstiev, napríklad rôznych spôsobilostí maďarských ozbrojených síl, ako aj e-maily, mená pracovníkov a údaje o armádnych obstarávaniach sú už dostupné na darkwebe, uviedol server hang.hu.