KASHINGTON — Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán v stredu telefonicky hovorili so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom. K návratu do Bieleho domu mu blahoželali bývalý americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle i čínsky prezident Si Ťin-pching. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.
Zelenskyj na platforme X uviedol, že s Trumpom mal "skvelý telefonát". Obaja sa dohodli na pokračovaní v "úzkom dialógu a napredovaní našej spolupráce". "Silné a neotrasiteľné vodcovstvo USA je nevyhnutné pre svet a pre spravodlivý mier," konštatoval Zelenskyj.
S Trumpom po jeho volebnom víťazstve hovoril v stredu aj maďarský premiér Viktor Orbán. "Volal som Mar-a-Lago. Práve som mal prvý telefonický rozhovor s prezidentom Trumpom od volieb. Máme veľké plány do budúcnosti!" uviedol Orbán na platforme X, pričom spomenul Trumpovo sídlo na Floride.
Zablahoželal aj čínsky prezident
K víťazstvu vo voľbách Trumpovi v stredu telefonicky zablahoželal čínsky prezident Si Ťin-pching. Uviedla to televízia CNN s odvolaním sa na informované zdroje. Čínske veľvyslanectvo vo Washingtone odmietlo CNN poskytnúť podrobnosti o obsahu telefonátu. Čínske ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že rešpektuje voľbu amerického ľudu a blahoželá Donaldovi Trumpovi k zvoleniu za prezidenta.
Bývalý prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle vo vyhlásení napísali, že voľby nedopadli tak, ako očakávali, no demokracia je aj o schopnosti priznať si, "že naše názory nie vždy zvíťazia“. Obamovci poukázali na to, že turbulencie v posledných rokoch, ako napríklad pandémia a následné zvýšenie cien, sťažili pôsobenie demokratických vlád na celom svete. Minulá noc podľa nich ukázala, že ani Amerika nie je imúnna. Dobrou správou je, že tieto problémy sa dajú vyriešiť — no iba ak sa budeme navzájom počúvať a dodržiavať princípy demokracie.
Premiér Išiba gratuloval Trumpovi, chce sa s ním čo najskôr stretnúť
Japonský premiér Šigeru Išiba v stredu zablahoželal Donaldovi Trumpovi k jeho zvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Dvojica sa dohodla na posilnení japonsko-amerického spojenectva. Išiba vyjadril nádej, že čo najskôr sa s novozvoleným prezidentom USA stretne osobne, informujeme podľa správy agentúry AFP.
Išiba, ktorý sa ujal premiérskej funkcie začiatkom októbra, vo štvrtok spresnil, že v telefonickom rozhovore bol Trump veľmi priateľský. "Mal som taký dojem, že je to človek, s ktorým budem schopný komunikovať úprimne," povedal. Japonský premiér vyjadril nádej, že bude "úzko spolupracovať s pánom Trumpom, aby sa japonsko-americké spojenectvo a japonsko-americké vzťahy dostali na novú úroveň".
Erdogan telefonoval Trumpovi, blahoželal mu k volebnému víťazstvu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zatelefonoval novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a diskutoval s ním o spolupráci medzi oboma krajinami, oznámil vo štvrtok Erdoganov úrad v Ankare. Informujeme podľa agentúry AFP. Erdogan podľa vyhlásenia "zablahoželal Trumpovi k jeho volebnému víťazstvu" a "vyjadril túžbu rozvíjať spoluprácu medzi Tureckom a Spojenými štátmi v nadchádzajúcom období". Exprezident Trump prijal tureckého prezidenta v Bielom dome doposiaľ dvakrát, na rozdiel od úradujúceho prezidenta USA demokrata Joea Bidena, ktorý tak zatiaľ neurobil ani raz, pripomína Reuters.
Po víťazstve Trumpa môžu USA prehodnotiť svoju minulú politiku
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bagháí vo štvrtok označil víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách Spojených štátov za príležitosť pre USA na to, aby prehodnotili minulé "nesprávne politiky". Informujeme podľa správy agentúry AFP. Trump počas svojho prvého funkčného obdobia vypovedal dohodu o iránskom jadrovom programe a následne obnovil tvrdé sankcie USA voči Iránu. USA tiež podnikli v januári 2020 útok na letisku v irackom Bagdade, pri ktorom zahynul veliteľ iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání.
"Z minulosti máme veľmi trpké skúsenosti s politikou a prístupom rôznych vlád USA," vyhlásil Bagháí. Trumpovo víťazstvo podľa neho poskytuje šancu na posúdenie predchádzajúcej politiky. Irán a Spojené štáty sú nepriateľmi od islamskej revolúcie z roku 1979, ktorá zvrhla Západom podporovaného šacha. Napätie medzi oboma krajinami podľa AFP dosiahlo vrchol počas Trumpovho pôsobenia v Bielom dome v rokoch 2017 až 2021.