Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Šefčovič v Európskom parlamente čelil sérii otázok o obchode, ekonomike a transparentnosti

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič (Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo)

BRUSEL - Obchodné zmluvy, konkurencieschopnosť a transparentnosť inštitúcií EÚ boli hlavnými okruhmi otázok, ktorým v pondelok popoludní v Európskom parlamente (EP) v Bruseli čelil Maroš Šefčovič, nominant slovenskej vlády na post eurokomisára. O prvej časti jeho vypočúvaní výbormi EP informuje spravodajca TASR v Bruseli.

Poslanci z viacerých výborov, politických frakcií a členských štátov sa Šefčoviča pýtali najmä na ekonomické záležitosti, obchodné vzťahy a problémy s partnermi EÚ, napríklad s Čínou alebo krajinami združenia Mercosur či Izraelom. Otázky sa týkali aj zmlúv Európskej komisie s farmaceutickými spoločnosťami počas pandémie, ochrany záujmov európskych poľnohospodárov a lepšej transparentnosti fungovania euroinštitúcií.

archívne video

Šefčovič o tom ako vníma výzvy Draghiho správy o konkurencieschopnosti EÚ (Zdroj: TASR/Jaromír Novak)

Šefčovič uviedol, že prednosť sa vždy dáva celkovej vhodnosti obchodných dohôd pre EÚ. "Nikdy neprednesiem dohodu, ktorá nebude v záujme Únie. Chceme, aby to bolo čo najtransparentnejšie. Len čo budem poznať parametre a čísla, predstavím ich v Európskom parlamente," povedal s odkazom na prebiehajúce rokovania s Mercosurom.

Vo vzťahoch s Čínou musí byť podľa neho EÚ asertívnejšia

Spresnil, že EÚ nemá záujem o žiadne obchodné vojny a jeho snahou bude zachovať aspekt udržateľnosti pri všetkých budúcich obchodných zmluvách, ktoré bude Únia uzatvárať alebo prehodnocovať. Vo vzťahoch s Čínou musí byť podľa neho EÚ asertívnejšia, potrebuje dôraznejšie ochraňovať vlastné záujmy, svoj trh a výrobcov. Spomenul napríklad clá zavedené eurokomisiou na čínske elektromobily, ktoré sú podľa neho primerané, potrebné a tiež dočasné.

Na otázku poslankyne ultrapravicovej frakcie Európa suverénnych národov (ESN), či bude spolupracovať s poslancami všetkých frakcií, Šefčovič odpovedal, že bude spolupracovať so všetkými poslancami, ktorí si želajú posúvať EÚ dopredu a ktorí podporujú boj Ukrajiny za slobodu a zachovanie územnej celistvosti. S odkazom na transparentnosť dodal, že sa zaviazal, že všetky inštitúcie EÚ budú dodržiavať registre transparentnosti a že bez registrácie nedôjde k žiadnemu pracovnému stretnutiu zástupcov inštitúcií s lobistami.

Malé a stredné podniky síce tvoria 95 percent európskych firiem

Otázku transparentnosti dostal aj v súvislosti s financovaním mimovládnych organizácií z európskych zdrojov, kde zdôraznil, že EÚ vníma občiansku spoločnosť ako významnú súčasť jej partnerstiev, pričom sa skúma, ako zlepšiť tento mechanizmus financovania. Chce ho nastaviť tak, aby sa nielen kontroloval tok európskych peňazí, ale aby aj slúžili svojmu účelu.

Šefčovič opakovane hovoril o potrebe zachovať strategickú autonómiu EÚ v oblasti kritických surovín a pri diverzifikácii dodávok zaistiť, že Únia nemôže byť závislá od jedného dodávateľa. Ako dobrý príklad spomenul agregovaný, spoločný nákup zemného plynu cez Európsku komisiu. Spomenul tiež, že malé a stredné podniky síce tvoria 95 percent európskych firiem, ale iba päť percent z nich sa podieľa na exporte, a preto treba zlepšiť ich možnosti a prístup k exportným úverom.

Europoslancom potvrdil, že EK je pripravená na zmenu zmlúv o EÚ

Maroš Šefčovič, nominovaný slovenskou vládou na post eurokomisára, v pondelok počas vypočúvania v Európskom parlamente (EP) pripomenul aj to, že Slovensko na budúci týždeň oslávi 35 rokov slobody po Nežnej revolúcii a že aj táto skúsenosť, vyrastanie za železnou oponou, povýšila jeho prácu pre zjednotenú Európu na vášeň, česť a záväzok. Informuje o tom spravodajca TASR.

Šefčovič, ktorý by mal v novej eurokomisii zodpovedať za obchodnú politiku a ekonomickú bezpečnosť a tiež za transparentnosť a medziinštitucionálne vzťahy, čelil v druhej časti trojhodinového vypočúvania pracovnými výbormi EP nielen otázkam z ekonomickej a obchodnej oblasti, ale aj z legislatívneho prostredia. Poslanci sa ho pýtali na pokračovanie dialógu o budúcnosti Európy a hlbšom zapájaní občanov do tvorby európskej legislatívy, na význam európskych občianskych iniciatív a tiež na vzťahy s Ukrajinou či na zmenu zmlúv o fungovaní EÚ.

EK vynaloží na rozširovanie a pripravenosť všetkých kandidátov obrovské politické snahy

Šefčovič uistil, že Európska komisia (EK) sa bude už počas prvých 100 dní usilovať prijať opatrenia, ktoré zabránia obchádzaniu uplatňovania zavedených sankcií voči Rusku a zakročia aj proti tieňovej flotile predávajúcej ruský zemný plyn. Pripomenul, že Únia na to využíva bilaterálnu diplomaciu v afrických krajinách, regióne Blízkeho východu a tiež vo vzťahoch s Čínou a partnermi zo skupiny G7. Dôležité bude podľa neho pripravovať Ukrajinu na členstvo v Únii, kde obe strany, teda aj Únia, musia mať jasno v tom, čo treba urobiť. Spresnil, že EK vynaloží na rozširovanie a pripravenosť všetkých kandidátov obrovské politické snahy.

V tejto súvislosti sa prihovoril za plné využitie obchodného potenciálu medzi EÚ a Ukrajinou. Podľa jeho slov je potrebné nájsť spôsoby, ako zohľadniť záujmy súčasných členských krajín citlivých na agrosektor, aj preto, že v júni 2025 vyprší súčasná dohoda o liberalizácii obchodu s agrokomoditami z Ukrajiny. Konečná dohoda s Kyjevom by mala obsahovať aj jasné záruky pre európskych poľnohospodárov a tiež tlak na ukrajinských výrobcov, aby preberali európske normy pestovania.

Na otázku, či eurokomisia podporí revíziu základných zmlúv a zmenu hlasovania v Rade EÚ z jednomyseľnosti na kvalifikovanú väčšinu, Šefčovič vysvetlil, že EK už v roku 2019 navrhla, aby v oblasti rozširovania, energetiky a zdaňovania bolo možné využiť premosťovaciu doložku a kvalifikovanú väčšinu, čo však neprešlo. Vyjadril nádej, že nový predseda Európskej rady António Costa sa k tejto otázke postaví ináč.

"Európska komisia je pripravená podporiť zmenu základných zmlúv, ak to zefektívni fungovanie Únie. To tvrdí aj Ursula von der Leyenová. Za tým si stojíme," odkázal Šefčovič a doplnil, že sa to týka aj zmeny volebného zákona na úrovni EÚ. Zároveň spresnil, že eurokomisia tieto zmeny podporí, len čo sa nich dohodnú členské štáty (Rada EÚ).

Viac o téme: Európsky parlamentMaroš Šefčovič
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu