PARÍŽ - Príslušníka miestnej židovskej komunity, ktorý bol odsúdený za vraždu, popravili v pondelok v Iráne. Podľa agentúry AFP to oznámila v Nórsku sídliaca mimovládna ľudskoprávna organizácia Iran Human Rights Watch.
Poprava vzbudzuje osobitnú pozornosť organizácií na ochranu ľudských práv vzhľadom na jej načasovanie v čase eskalujúceho napätia medzi Iránom a Izraelom.Arvin Nataniel Ghahremání bol popravený obesením vo väznici v meste Kermanšáh na západe Iránu na základe rozsudku vyneseného za vraždu počas pouličnej bitky, doplnila AFP citovaná agentúrou TASR.Podľa organizácie Iran Human Rights Watch mal Ghahremání v čase svojho zadržania 18 rokov, popravený bol ako 21-ročný.
Teheránske úrady v máji Ghahremáního popravu odložili. Jeho advokát sa domáhal obnovy súdneho konania, ale jeho žiadosť bola zamietnutá.Podľa Iran Human Rights Watch Ghahremáního prípad vykazoval významné procedurálne chyby typické pre mnohé rozsudky v iránskom súdnom systéme vynesené podľa princípu kisás, ktorý v rámci islamského práva šaría upravuje právo na odplatu za zabitie a v prípade zranenia vychádza z princípu krvnej pomsty a pravidla, že odplata má byť rovnaká.Mladíkova rodina sa snažila trest smrti zmeniť, pričom ponúkala pozostalým veľké odškodné. Vyjednávať s rodinou obete sa pokúšal aj zástupca židovskej komunity v iránskom parlamente. Pozostalí však všetky ponuky odmietli a žiadali popravu.
"V takom prípade nikto nemôže rozhodnutie zmeniť," uviedla Tamar E. Gindinová, odborníčka na Irán pôsobiaca v centre na výskum Iránu a štátov Perzského zálivu pri univerzite v izraelskom meste Haifa.Riaditeľ citovanej organizácie Mahmúd Amiry-Moghaddám osobitne zdôraznil aj obavy z inštitucionalizovaného antisemitizmu v Iráne, čo naznačuje, že Ghahremáního židovská viera mohla zohrať rozhodujúcu úlohu pri vykonaní rozsudku smrti.Podľa dokumentov, ktoré v pondelok citoval denník Jerusalem Post, Ghahremáního v novembri 2022 na ulici prepadla skupina ôsmich mužov. Jedného z nich Ghahremání pri sebaobrane smrteľne zranil.Tento prípad okrem iného poukázal aj na prísne súdne praktiky v Iráne, kde bolo len v roku 2024 popravených 223 osôb vrátane žien.