WASHINGTON - V Spojených štátoch vrcholí kampaň pred prezidentskými voľbami, republikánsky kandidát Donald Trump i jeho demokratická súperka Kamala Harrisová chcú do posledných chvíľ bojovať o priazeň voličov. Prieskumy verejnej mienky očakávajú tesný výsledok. Pozornosť oboch kandidátov sa preto sústredí na sedem amerických štátov, kde ani jeden z nich nemá jasnú podporu a ktoré súboj o post šéfa Bieleho domu pravdepodobne rozhodnú.
Prezidentské a kongresové voľby sa konajú v utorok 5. novembra, vyše 60 miliónov ľudí však už hlas odovzdali predčasne a tiež korešpondenčne. V USA, kde žije vyše 334 miliónov obyvateľov, má podľa BBC volebné právo asi 240 miliónov ľudí. Hlasovať však môžu až na výnimky len registrovaní voliči. Tých bolo v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2020 asi 168 miliónov.
archívne video
Trump uzavrie turné po USA v pondelok
Trump podľa informácií spravodajskej televízie CNN uzavrie turné ciest po USA v pondelok, teda deň pred hlasovaním. Urobí tak v Grand Rapids v Michigane. Jeden z Trumpových poradcov stanici povedal, že výber Grand Rapids vyšiel z poverčivosti. Práve tu totiž niekdajší prezident sériu mítingov ukončil už v rokoch 2016 a 2020. Potom sa očakáva, že odletí do svojho sídla Mar-a-Lago v Palm Beach na Floride, kde chce osobne voliť.
Odlet na Floridu pre Trumpa neznamená koniec kampane, pokračovať v nej chce aj zo svojej rezidencie cez telemost. Ešte pred ukončením kontaktnej kampane v Grand Rapids navštívi Trump ďalšie takzvané kolísavé štáty, ktorými sú popri Michigane tiež Arizona, Georgia, Nevada, Pensylvánia, Severná Karolína a Wisconsin. Na tieto americké regióny sa zamerala aj Harrisová. Jej tím pre posledné mítingy hľadá podľa CNN také miesta, ktoré čo najviac podčiarknu jej vízie, volebný program a tiež vážnosť prezidentského úradu.
Jedným z takýchto miest sa stal park The Ellipse vo Washingtone len pár desiatok metrov od Bieleho domu. V tomto parku Trump 6. januára 2021 prehovoril k svojim priaznivcom, pred ktorými znovu zopakoval fámy o podvodoch, ktoré zabezpečili víťazstvo demokrata Joea Bidena. Dav následne zaútočil na budovu Kongresu. Ten kvôli tomu musel odložiť formálne potvrdenie výsledkov prezidentských volieb, v ktorých Biden porazil Trumpa.
Harrisová varovala pred Trumpom
Harrisová v utorkovom prejave v parku The Ellipse varovala pred Trumpom, ktorý podľa nej chystá pomstu svojim odporcom. Voličom prisľúbila, že ak hlasovanie vyhrá, stane sa prezidentkou všetkých Američanov, teda nielen demokratov, ale aj republikánov a nezávislých.
Jednou z hlavných tém kampane sa stala otázka potratov. Predvlani Najvyšší súd USA po takmer 50 rokoch prelomovým rozhodnutím zrušil federálne právo na interrupciu, čím jednotlivým štátom umožnil rozhodovať o zákaze umelého ukončenia tehotenstva. Harrisová, ktorá právo žien na interrupciu podporuje, sa snaží získať na svoju stranu aj tých, ktorí s potratmi nesúhlasia. Upozorňuje napríklad na to, že zákaz umelého ukončenia tehotenstva poškodzuje aj ženy, ktoré sa stali obeťou znásilnenia.
Trumpov postoj v tejto oblasti sa počas rokov niekoľkokrát menil. Ešte na konci 90. rokov podporoval právo na potrat. V roku 2016 sa ako prezidentský kandidát naopak postavil za federálny zákaz interrupcií, teraz však hovorí, že ako prezident by takýto zákon odmietol podpísať.
Veľkým Trumpovým sľubom je rozsiahly program deportácií, ktorý označuje za najväčší v histórii USA. Rýchle vyhostenie ľudí, ktorí sú v USA nelegálne, avizovala tiež Harrisová. Tá zároveň upozorňuje na to, že Američania sú národom prisťahovalcov, preto treba otvoriť cestu k občianstvu tým, ktorí už v USA tvrdo pracujú.
Prieskumy verejnej mienky sú mimoriadne tesné
Či Spojené štáty prvýkrát povedie žena, alebo sa do Bieleho domu vráti Trump, nemožno vopred stanoviť. Prieskumy verejnej mienky sú mimoriadne tesné. Podľa sondáže agentúr Reuters / Ipsos sa doterajší náskok Harrisovej nad Trumpom znížil na pomer 44 ku 43 percentám.
Veľmi vyrovnané sú prieskumy tiež v jednotlivých kolísavých štátoch, najmä potom v Pensylvánii, ktorá má pre oboch kandidátov kľúčový význam. Pensylvánia má totiž v zbore voliteľov, ktorý nakoniec prezidenta zvolí, 19 hlasov, čo je najviac zo siedmich kľúčových štátov.
Američania vo voľbách nevyberajú priamo prezidentského kandidáta, ale voliteľa, ktorý za nich hlavu štátu vyberie. Voliteľov je 538, k ceste do Bieleho domu tak Trump s Harrisovou musí získať 270 z nich.
Nové zloženie Snemovne a Senátu
Popri prezidentských voľbách Američania vyberú nové zloženie Snemovne reprezentantov a tiež tretinu Senátu. Snemovňu teraz kontrolujú republikáni. Či si väčšinu udržia, nie je jasné. Podľa portálu 270toWin sú šance vyrovnané. V Senáte majú väčšinu demokrati, podľa 270toWin však túto komoru Kongresu zrejme ovládnu republikáni. Demokrati súboj nevzdávajú a veria, že možno nečakané víťazstvá v Texase a na Floride im kontrolu nad Senátom znova zabezpečia.