HAAG - Bývalý šéf izraelskej tajnej služby Mosad Josi Kohen sa údajne vyhrážal niekdajšej hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudovej. Na niekoľkých tajných stretnutiach na ňu vraj vyvíjal nátlak, aby prestala vyšetrovať Izraelčanov v prípade podozrení z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na okupovaných palestínskych územiach. Informuje článok britského denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na vysokopostavené zdroje z Izraela.
"Nechcete sa predsa púšťať do vecí, ktoré by mohli ohroziť vašu bezpečnosť alebo bezpečnosť vašej rodiny," povedal údajne Kohen pred niekoľkými rokmi prokurátorke ICC. Podľa zdroja Guardianu tieto aktivity vtedajšieho šéfa Mosadu boli schválené na vysokej úrovni s tým, že ICC predstavoval hrozbu trestného stíhania izraelských vojakov.
archívne video
Ďalší zdroj oboznámený s aktivitami Mosadu okolo prokurátorky ICC uviedol, že tajná služba sa ju pokúsila buď skompromitovať, alebo získať si ju, aby s Izraelom spolupracovala. Mosad sa údajne zaujímal o rodinu prokurátorky a mal aj prepisy tajných nahrávok jej manžela.
Pri jednej príležitosti Kohen údajne ukázal Bensoudovej fotografie jej manžela, ktoré boli tajne zhotovené počas ich návštevy Londýna. V ďalšom prípade Kohen údajne naznačil prokurátorke, že vyšetrovanie Izraela by mohlo poškodiť jej kariéru.
Kohen bol podľa Guardianu jedným z najbližších spojencov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a osobne viedol niekoľkoročné aktivity Mosadu s cieľom podkopať činnosť medzinárodného súdu. Denník The Guardian sa odvoláva na zdroje, ktoré potvrdili, že prokurátorka informovala malú skupinu vysokopostavených predstaviteľov ICC o Kohenových pokusoch ovplyvniť ju.
Palestínski militanti zverejnili ďalšie video s izraelským rukojemníkom
Palestínska militantná skupina Islamský džihád zverejnila v utorok video zachytávajúce izraelského rukojemníka zadržiavaného v pásme Gazy. Asi polminútový klip obsahuje zábery na muža, ktorého izraelské médiá identifikovali ako 28-ročného Alexandra (Sašu) Trupanova. Kedy boli zábery s ním nakrútené, nie je jasné, doplnila agentúra AFP.
Izraelské médiá označili toto video za propagandistické a za nástroj psychického vydierania. Trupanov, ktorý má ruské aj izraelské občianstvo, bol zajatý 7. októbra 2023 počas vpádu palestínskych teroristických kománd do kibucu Nir Oz. Do zajatia sa dostal spolu so svojou matkou, starou matkou a priateľkou, ktoré boli oslobodené koncom novembra počas prímeria medzi palestínskym radikálnym hnutím Hamas a Izraelom. Na slobodu sa vtedy dostalo 105 rukojemníkov odvlečených do Pásma Gazy z juhu Izraela.
Trupanovov otec Vitalij bol pri útoku palestínskych kománd zavraždený, dodal spravodajský web The Times of Israel (TOI). Islamský džihád a Hamas už v minulosti zverejnili podobné videá rukojemníkov, ktorých zadržiavajú teroristické skupiny. Izrael to považuje za poľutovaniahodnú psychologickú vojnu, väčšina izraelských médií takéto videoklipy neodvysiela.
Vojnu v Pásme Gazy vyvolal útok palestínskych kománd za účasti Hamasu zo 7. októbra 2023 na juh Izraela, ktorý si vyžiadal viac ako 1170 obetí, väčšinou civilistov. Militanti zajali aj 252 rukojemníkov, z ktorých 121 zostáva v Pásme Gaze. Do tohto počtu je zahrnutých aj 37 osôb, ktoré sú podľa izraelskej armády mŕtve. Izraelská odvetná ofenzíva v Pásme Gazy pripravila o život viac ako 36.000 ľudí, väčšinou civilistov, tvrdí rezort zdravotníctva pôsobiaci na území spravovanom Hamasom.
Izraelský vpád môže ohroziť činnosť poslednej fungujúcej nemocnice v Rafahu
Posledná nemocnica v Rafahu môže v prípade rozsiahlejšej operácie izraelskej armády prestať fungovať a možno očakávať značný počet úmrtí, varoval v utorok predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Richard Peeperkorn. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters. "Ak bude invázia pokračovať, prídeme o poslednú nemocnicu v Rafahu," povedal Peeperkorn počas Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve.
V nedeľu pri leteckom útoku v Rafahu vypukol v utečeneckom tábore Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí v západnej štvrti, požiar a zahynulo najmenej 45 ľudí. Pri útoku izraelských tankov západne od Rafahu v utorok zahynulo 21 Palestínčanov a desiatky utrpeli zranenia.
Peeperkorn uviedol, že z troch nemocníc v Rafahu teraz funguje "ledva" jedna. Nemocnica Muhammada Júsufa Nadžára, ktorá predtým poskytovala služby 700 dialyzovaným pacientom, už nie je v prevádzke. Rafah bol hlavným vstupným bodom pre humanitárnu pomoc do Pásma Gazy pred tým, ako Izrael tento mesiac zintenzívnil vojenskú ofenzívu na juhu palestínskej enklávy. Podľa Peeperkorna malo uzavretie priechodu priamy vplyv na schopnosť WHO dostať zdravotnícke potreby do Pásma Gazy.
"Takmer 100 percent zdravotníckeho materiálu, základných liekov a vybavenia prichádza z al-Aríša (v Egypte) cez hraničný priechod Rafah," povedal. "V súčasnosti je v al-Aríši 60 nákladných áut, ktoré čakajú na vstup do Gazy," dodal Peeperkorn. Od uzavretia Rafahu sa WHO podarilo dostať len tri kamióny so zdravotníckymi potrebami cez priechod Kerem Šalom. Hovorca UNICEF James Elder vyhlásil, že bežný človek v Rafahu má prístup len k jednému litru vody denne, čo je "katastrofálne pod úrovňou akejkoľvek núdzovej situácie".
Izraelská armáda tvrdí, že samotná jej munícia nemohla spôsobiť požiar v Rafahu
Izraelská armáda v utorok vyhlásila, že samotná jej munícia nemohla spôsobiť nedeľný požiar v utečeneckom tábore v Rafahu, pri ktorom podľa zdravotníckych úradov v Pásme Gazy zahynulo 45 ľudí a ďalších vyše 200 sa zranilo. Informuje správa agentúry AFP.
"Naša munícia sama o sebe nemohla spôsobiť požiar takýchto rozmerov," povedal hovorca izraelskej armády Daniel Hagari na tlačovom brífingu. Izraelská armáda sa pri zásahu v tábore plnom vysídlených Palestínčanov údajne zamerala na dvoch vysokopostavených bojovníkov Hamasu. Nálet v pondelok označil izraelský premiér Benjamin Netanjahu za "tragickú nehodu".
Hagari uviedol, že armáda pred útokom zhromaždila "presné spravodajské informácie" vrátane údajov z leteckého prieskumu, čím sa snažila minimalizovať vplyv na civilistov. Cieľom útoku bol areál mimo humanitárnej oblasti al-Mawásí, do ktorej armáda nariadila ľuďom v Rafahu ísť, keď spustila pozemný útok na mesto.
Podľa Hagariho lietadlá zhodili na cieľ dve 17-kilogramové bomby, čo je podľa jeho slov najmenšia munícia, akú môže izraelské letectvo použiť. "Vieme, že v objekte, na ktorý sme zaútočili, boli len členovia Hamasu," povedal hovorca izraelskej armády. Príčina požiaru, ktorý nastal po útoku, ešte nebola stanovená, informoval Hagari. "Skúmame všetky alternatívy vrátane možnosti, že zbrane uskladnené v komplexe vedľa nášho cieľa... sa mohli v dôsledku úderu vznietiť," uviedol.
Hagari pustil nahrávku telefonického rozhovoru, ktorý podľa neho zachytila izraelská tajná služba. V rozhovore sa hovorí o "možnosti, že sa vznietili zbrane uskladnené v neďalekom komplexe". Ukázal tiež satelitné snímky, na ktorých je údajne možné vidieť raketomety Hamasu vzdialené asi 40 metrov od stavby, ktorá bola cieľom útoku. Požiar bol podľa Hagariho "neočakávaný a nezamýšľaný". Zároveň prisľúbil, že izraelská armáda prípad "rýchlo, komplexne a transparentne" vyšetrí.