GAZA - Za posledný týždeň donútili boje v Pásme Gazy vyše pol milióna Palestínčanov, aby sa premiestnili do iných oblastí. Ide o zhruba štvrtinu obyvateľov tohto palestínskeho územia, upozornil podľa agentúry AP úrad generálneho tajomníka OSN. Rýchle evakuácie státisícov ľudí a zintenzívnenie bojov medzi ozbrojencami hnutia Hamas a izraelskou armádou v uplynulých dňoch takmer zastavili distribúciu humanitárnej pomoci v oblasti, uviedla hovorkyňa organizácie Svetový potravinový program (WFP).
Podľa WFP pracovníci tejto organizácie OSN distribuujú posledné zásoby potravín zo svojich skladov v oblasti Chán Júnisu na juhu a v Dajr Balah v centrálnej časti Pásma Gazy. Za posledný týždeň sa podľa WFP do Pásma Gazy nedostala žiadna humanitárna pomoc. Od minulého utorka je zatvorený prechod Rafah na hranici s Egyptom, ktorým sa do Gazy prestala dostávať pomoc po tom, ako ho obsadila izraelská armáda.
archívne video
Neďaleký prechod Kerom Šalom armáda síce otvorila a tvrdí, že umožňuje vjazd kamiónov na palestínske územie, kvôli bojom v oblasti sa tam ale podľa AP nedostanú humanitárni pracovníci, aby mohli pomoc odviezť civilistom.
Izrael začal pred týždňom operáciu v Rafahu, kam od októbra ušiel pred bojmi z iných častí Pásma Gazy vyše milióna ľudí, hoci pred operáciou v tejto oblasti Tel Aviv niekoľko mesiacov varovali viaceré krajiny vrátane Spojených štátov. Izrael tvrdí, že ide len o "obmedzenú" akciu, a nie rozsiahlu pozemnú operáciu, ktorú avizoval už niekoľko mesiacov.
Armáda vyzýva civilistov na evakuáciu do podľa nej bezpečných oblastí, podľa úradu OSN UNRWA ale tieto zóny bezpečné nie sú. Ide o pobrežnú oblasť už tak preplnenú stanmi s utečencami a časť mesta Chán Júnis, ktoré je zničené bombardovaním. Medzinárodná charitatívna organizácia Oxfam dnes varovala pred šírením chorôb. V ľuďmi preplnených oblastiach je totiž zničená infraštruktúra a na území sa horšie sanitárne podmienky aj s blížiacim sa letom a vyššími teplotami. "Zamestnanci Oxfam opísali hromady odpadkov na uliciach, cez ktoré sa ľudia brodia pri evakuáciách. Takisto nás informovali, že ľudia vrátane detí musia piť špinavú vodu. Množia sa tam komáre, ktoré môžu šíriť choroby," upozornila organizácia.
Izraelské tanky postúpili hlbšie do východnej časti Rafahu
Podľa UNRWA odišlo z Rafahu od minulého pondelka, keď armáda začala s výzvami na evakuácie, na 450-tisíc Palestínčanov, zo zhruba 1,3 milióna ľudí, ktorí tam boli začiatkom mája. Ďalších asi 100-tisíc Palestínčanov sa premiestnilo po výzve na evakuáciu v predchádzajúcich dňoch tiež na severe Pásma Gazy s tým, ako opäť zosilneli boje aj v oblastiach, o ktorých izraelská armáda predtým tvrdila, že ich má z väčšej časti pod kontrolou a že na víťazstvo je potrebná operácia v Rafahu.
Dnes ráno izraelské tanky postúpili hlbšie do východnej časti mesta Rafah, informovala agentúra Reuters. "Tanky sú v uliciach v zastavaných štvrtiach a bojuje sa tam," napísal Reuters jeden miestny obyvateľ. Intenzívne boje pokračujú už niekoľko dní tiež vo štvrti Zajtún v meste Gaza či v Džabáliji.
Vojna v Gaze sa začala vlani 7. októbra, keď Hamas zaútočil na Izrael. Zabil pritom na 1 200 ľudí a ďalších asi 250 osôb uniesol. Zhruba polovicu prepustil koncom novembra výmenou za palestínskych väzňov pri doteraz jedinom prímerí. Pri izraelskej odvete zomrelo od októbra najmenej 35 173 Palestínčanov, z toho 82 za posledný deň, uviedli dnes úrady ovládané Hamásom. Ďalších 79 061 Palestínčanov bolo zranených. Tieto údaje nemožno overiť. Počty zahŕňajú aj bojovníkov Hamasu, ktorých armáda podľa svojho tvrdenia zabila najmenej 13-tisíc.
WHO plne dôveruje palestínskym údajom o obetiach v Gaze
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok vyjadrila plnú dôveru údajom o palestínskych obetiach vojny v Pásme Gazy, ktoré publikuje tamojšie ministerstvo zdravotníctva riadené militantným hnutím Hamas. Informuje správa agentúry Reuters. Ministerstvo v Gaze minulý týždeň aktualizovalo svoj prehľad o celkovom počte približne 35.000 obetí a uviedlo, že zhruba 25.000 z nich bolo doteraz identifikovaných, pričom vyše polovica sú ženy a deti.
To vyvolalo obvinenia zo strany Izraela o nepresnosti a manipulácii, keďže palestínske orgány predtým odhadovali, že viac ako 70 percent zabitých boli ženy a deti. Agentúry OSN opätovne zverejnili tieto palestínske údaje, podľa ktorých sa obete vojny odvtedy zvýšili na vyše 35.000. "Na údajoch nie je nič zvláštne, celkové údaje (o obetiach) sú stále rovnaké. To, že teraz máme 25.000 identifikovaných ľudí, je krok vpred," povedal hovorca WHO Christian Lindmeier na tlačovom brífingu v Ženeve.
Na základe vlastnej analýzy najnovších palestínskych údajov uviedol, že približne 60 percent obetí tvoria ženy a deti, ale mnoho tiel, ktoré sú stále pod troskami, podľa neho pravdepodobne zaradia do týchto dvoch kategórií, keď ich identifikujú. Vojna v Pásme Gazy začala po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na juhu Izraela 7. októbra 2023. Militanti z Hamasu vtedy zabili zhruba 1170 ľudí, väčšinou civilistov.
Do Gazy zároveň uniesli približne 250 rukojemníkov, z ktorých vyše sto prepustili počas týždňového prímeria na prelome novembra a decembra výmenou za 240 palestínskych väzňov. Izrael na októbrový útok odpovedal masívnymi náletmi a pozemnou ofenzívou v Pásme Gazy. Veľká časť Pásma Gazy je v dôsledku bojov zruinovaná a jej obyvatelia sú vo veľmi zlej humanitárnej situácii.