Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

V USA zomrel prvý príjemca geneticky upravenej prasacej obličky

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BOSTON – Takmer dva mesiace po transplantácii zomrel v Spojených štátoch prvý príjemca geneticky upravenej prasacej obličky. V noci na nedeľu to vyhlásila rodina pacienta.

Príjemcom obličky bol koncom marca 62-ročný Richard Slayman. Zákrok trval štyri hodiny a vykonala ho Massachusettská všeobecná nemocnica v Bostone. Chirurgovia tesne po ňom predpokladali, že nová oblička by mala vydržať najmenej dva roky.Prvá úspešná transplantácia prasacej obličky živému príjemcovi predstavuje prelom v oblasti takzvanej xenotransplantácie, teda prenose orgánov zo zvieraťa človeku. Zatiaľ je však pomerne riskantná, pacienti po predošlých dvoch transplantáciách prasacieho srdca v USA neprežili dlhšie než dva mesiace.

Xenotransplantáciu zatiaľ neschválil ani americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA). Pred jej rozšírením je podľa úradu potrebné získať ešte množstvo údajov, čo môže trvať niekoľko rokov.FDA povolil transplantáciu obličky Slaymanovi v rámci programu umožňujúceho použitie experimentálnych postupov v prípade život ohrozujúceho stavu pacienta, ak nie sú k dispozícii riadne prostriedky.

Slayman sa transplantácii obličky podrobil už v roku 2018. Minulý rok však musel opäť nastúpiť na dialýzu po tom, ako mu oblička začala zlyhávať. Lekári mu transplantáciu prasacej obličky navrhli po výskyte komplikácií s dialýzou.Genetická modifikácia prasacích orgánov má za cieľ znížiť riziko odmietnutia orgánu príjemcovým organizmom. Pokrok v tejto oblasti by mohol priniesť nádej množstvu pacientov čakajúcich na vhodné orgány na transplantáciu. Iba v USA sú na zozname čakateľov desaťtisíce osôb.

Viac o téme: úmrtieUSATransplantáciaPrasacia oblička
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu