PARÍŽ – Srbsko je jednou z najväčších krajín na Balkánskom polostrove. Okrem toho má aj jednu z najväčších armád v regióne. Jeho podpora je preto z hľadiska mocenských ambícii v Európe viac ako nevyhnutná. Až donedávna mal túto krajinu pod kontrolou Kremeľ. To sa však zmenilo. Srbi sa orientujú už viac prozápadne.
archívne video
Srbský prezident má eminentný záujem na spolupráci s francúzskou vládou ohľadom kúpy stíhacích bojových lietadiel Rafale. Pre Rusko je to rana pod pás. Ako píše Financial Times, Srbsko je jedným z najsilnejších spojencov Moskvy na Balkáne. V minulosti už nakúpilo viac amerických a európskych zbraní, no tento obchod by znamenal výrazný odklon od Ruska.
Dlhoročný partner Ruska
Dôvodom by mohla byť aj vojna na Ukrajine a strach o vlastné územie. Belehrad plánuje objednávku na 12 lietadiel Rafale od spoločnosti Dassault Aviation za približne 3 miliardy eur. V prípade Srbska je to zmena o 180 stupňov. Belehrad dlhodobo neschvaľoval sankcie pre Rusko, ktoré vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Srbsko bolo navyše otvorené pre ruské obchody a transakcie. Pre krajinu, ktorá je kandidátom pre vstup do EÚ to ale nebola dobrá vizitka.
Nové bojové lietadlá
Keď z EÚ a od USA prichádzal stále väčší tlak, srbský prezident Aleksandar Vučić povolil dodávky zbraní na Ukrajinu, pričom tie srbské dopĺňal skôr dovozom z Európy. V minulosti to bola najmä Čína a Rusko. Po stretnutí s prezidentom Macronom dňa ôsmeho apríla v Paríži povedal, že Srbsko je odhodlané zakúpiť nové bojové lietadlá.
Okrem toho sa malo uskutočniť aj stretnutie medzi Vučićom a zástupcami spoločnosti Dassault Aviation, ktorá je výrobcom viacúčelových bojových lietadiel, píše The Defense Post. "Jednou z tém rokovania bola aj spolupráca v rámci obranného priemyslu medzi našimi krajinami. Sme odhodlaní zakúpiť nové lietadlá, ktoré by výrazne zlepšili naše bojové schopnosti. Podpis zmluvy možno očakávať približne o dva mesiace a za prítomnosti prezidenta Francúzska," uviedol srbský prezident.
Ďalšie zbrane zo Západu
Srbsko zostáva vojensky neutrálne, no už sa stihlo pripojiť k programu NATO – Partnerstvo za mier. Bolo vytvorené pre krajiny, ktoré ašpirujú na vstup do Severoatlantickej aliancie. Srbsko už zakúpilo od Francúzov Airbusy, helikoptéry a dopravné lietadlá H125M, či rakety zem-vzduch Mistral a Thales.
Belehrad sa snaží o hlbšiu spoluprácu s Airbusom a o potenciálnu spoločnú výrobu bojových dronov. V januári tohto roku Vučič uviedol, že Srbsko vynaloží do konca roka približne 740 miliónov eur na kúpu nového vojenského vybavenia.
Srbsko je naďalej závislé na lietadlách sovietskej výroby MiG-29 či vrtuľníkoch MI-35. Okrem toho prevádzkuje aj čínske bojové drony CH-92A. Transakcia s Francúzskom docieli odklon od týchto krajín a priblíženie balkánskej krajiny k Západu.