PRAHA - Odborníci varujú pred kolapsom vodných zdrojov. Stačí pokračovať v tom čo robíme a na mnohých miestach celkom zmizne život.
Znečistenie umelými hnojivami môže vo vodných zdrojoch naštartovať proces, ktorý vyhubí život do takej miery, že vo vode neprežije nič okrem pár druhov baktérií. Vodu sotva prefiltrujeme, kolaps zastihne celý potravinový reťazec. Zničiť si prírodu, z ktorej žijeme je ľahšie, než sme si doteraz mysleli. Vytvorenie nerovnováhy v prírode nám vždy išlo, no táto hrozba je možno ešte desivejšia, pretože neničí život tam, kde vznikla, informovali tn.cz.
Za všetkým treba podľa českého meteorológa Jáchyma Brzezinu hľadať pojem eutrofizácia, teda zvyšovanie produkcie rias v rybníkoch a vodných nádržiach prísunom živín, najmä dusíka a fosforu. Konkrétne ide o indukovanú eutrofizáciu, teda proces vyvolaný činnosťou ľudí. Z polí hnojených nadbytkom umelých hnojív sa dažďami tieto látky zmývajú do jazier a rybníkov, kde z ich nadbytku prichádza k nadmernému množeniu rias a siníc, ktoré sa prudko množia na úkor ostatných rastlín a živočíchov. Postupne sa znižuje množstvo dostupného kyslíka a živočíchy vrátane rýb sa dusia Premnožené sinice a riasy vytvárajú podmienky, v ktorých neprežije v podstate nič. Problém ďalej rastie a hubí život v jazerách, rybníkoch, riekach až v moriach. A tento proces už vidieť v mnohých oblastiach sveta, kde sa z vodných plôch stávajú mŕtve zóny. Takáto voda nie je pitná, je priam životu nebezpečná a jej filtrácia je prakticky nemožná.
Jediným východiskom je obmedzenie hnojenia na poliach, či zníženie ich splachovania z polí lepším zaobchádzaním s pôdou a ďalšími zmenami v hospodárení s pôdou a živinami i v správaní ľudí k svojmu životnému prostrediu.