BEJRÚT/NEW YORK - Izraelské sily v pondelok vykonali vzdušné nálety neďaleko mesta Baalbek na východe Libanonu. Ide v poradí o druhé údery Izraela v tejto oblasti od začiatku ostreľovania na izraelsko-libanonskej hranici. Podľa agentúry AFP o tom informovali dva nemenované bezpečnostné zdroje.
Libanonské militantné hnutie Hizballáh od začiatku vojny v Gaze, ktorá vypukla vlani v októbri, začalo podnikať útoky na pohraničné oblasti Izraela. Ten na to reagoval odvetnými údermi. Izraelské útoky sa doposiaľ sústreďovali najmä na prihraničné oblasti na juhu Libanonu. V posledných týždňoch sa rozšírili aj do oblastí ďalej na sever od spoločnej hranice oboch krajín.
archívne video
Izrael však koncom februára prvýkrát vykonal údery aj vo východnom Libanone, pri ktorých zahynuli dvaja členovia Hizballáhu. "Izraelské lietadlá zacielili na bývalú budovu Hizballáhu neďaleko fakultnej nemocnice Dar al-Amál" západne od Baabelku, uviedol pre agentúru AFP nemenovaný zdroj. Dodal, že Izrael vykonal ďalší nálet na skladisko neďaleko tohto mesta. Tieto údery potvrdil aj ďalší bezpečnostný zdroj.
Agentúra AFP píše, že Baalbek v údolí Bikáa je baštou Hizballáhu hraničiacou s vládou kontrolovanými oblasťami Sýrie. Sýrska vláda patrí medzi hlavných spojencov Hizballáhu. Od začiatku ostreľovania zahynulo na libanonskej strane hranice najmenej 316 ľudí, väčšinou militantov Hizballáhu, ale aj 53 civilistov, vyplýva z bilancie zostavenej AFP. Izraelská armáda eviduje desiatich mŕtvych vojakov a siedmich civilistov.
Hizballáh opakovane tvrdí, že zastaví útoky na Izrael iba v prípade dosiahnutia prímeria vo vojne v Pásme Gazy. Izraelský minister obrany Joav Galant však nedávno vyhlásil, že akékoľvek prímerie v Gaze nezmení cieľ Izraela, ktorým je vytlačiť Hizballáh z oblastí na juhu susedného Libanonu - silou alebo rokovaním.
Šéf izraelskej diplomacie žiada BR OSN o nátlak na Hamas v otázke rukojemníkov
Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac v pondelok apeloval na Bezpečnostnú radu OSN, aby vyvinula tlak na palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo rukojemníkov unesených po útokoch na Izrael z vlaňajšieho októbra. Informuje o tom správa z agentúry Reuters.
Kac vystúpil pred 15-člennou radou, ktorá sa zišla, aby prerokovala minulotýždňovú správu OSN. V nej sa uvádza, že existujú "opodstatnené dôvody domnievať sa", že pri útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra došlo na viacerých miestach k sexuálnemu násiliu vrátane znásilnenia.
"Žiadame vás, aby ste odsúdili zločiny sexuálneho násilia, ktoré títo barbari spáchali v mene moslimského náboženstva. Žiadam Bezpečnostnú radu OSN, aby vyvinula čo najväčší tlak na organizáciu Hamas, aby okamžite a bezpodmienečne prepustila" rukojemníkov, uviedol šéf izraelskej diplomacie.
Vyzval, aby boli na Hamas uvalené sankcie a toto radikálne hnutie obvinil zo zločinov "horších ako teroristické činy al-Káidy, Islamského štátu a iných teroristických organizácií". Kac tiež požaduje, aby BR OSN označila Hamas za teroristickú organizáciu.
BR OSN v dvoch vlaňajších rezolúciách deklarovala požiadavku okamžite a bezpodmienečne prepustiť všetkých rukojemníkov zajatých Hamasom. V súčasnosti rokuje o rezolúcii, ktorú navrhli USA. Jej znenie odsudzuje útok Hamasu zo 7. októbra "ako aj branie a zabíjanie rukojemníkov, vraždy civilistov a sexuálne násilie vrátane znásilnenia".
Pri bezprecedentnom útoku na Izrael zo 7. októbra zabili komandá Hamasu vyše 1 200 ľudí a približne 250 ďalších uniesli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Izraelskí predstavitelia uvádzajú, že približne 130 z nich je stále v zajatí, do čoho však zarátavajú aj približne 30 pravdepodobne mŕtvych.
Izrael v reakcii na útok spustil masívnu vojenskú ofenzívu, pri ktorej doteraz podľa údajov Hamasu zahynulo vyše 31-tisíc ľudí, taktiež prevažne civilistov. Podľa Izraela k počtu obetí prispieva skutočnosť, že Hamas využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty, keď umiestňuje vojenské zariadenia do civilných objektov.