UTRECHT - Podľa najnovšieho výskumu morských prúdov, ktoré sú hybnou silou obrovskej masy teplého a studeného vzduchu môže byť planéta Zem vystavená teplotám hlboko pod nulou. Výskumníci varovali, že sa blížime k takzvanému bodu zlomu, pričom kľúčovú úlohu bude zohrávať topenie ľadovcov.
Práve topenie ľadovcov by malo byť tým kľúčovým momentom, ktorý odstaví Golfský prúd, ktorý prináša teplé prúdenie na severnú pologuľu a reguluje globálne teploty. Strata tohto prúdu by znamenala prudký pokles teplôt nielen v Európe, ale aj v Severnej Amerike a častiach Ázie, informuje britský DailyStar.
archívne video
Autori štúdie z Utrechtskej univerzity v Holandsku uviedli, že sú šokovaní najmä rýchlosťou, ktorou sa celý systém morských prúdov môže zrútiť. Bod zlomu podľa nich ani nie je v ďalekej budúcnosti. Pomocou historických údajov a počítačových modelov vyvinuli systém včasného varovania, no presný dátum zatiaľ nevedia určiť.
Golfský prúd prináša teplo a teploty, na ktoré je severná pologuľa už dlhodobo zvyknutá a pomáha zmierňovať aj náš negatívny príspevok ku globálnemu otepľovaniu, uviedol vedúci autor René van Westen z Utrechtskej univerzity. A dodal, že rýchlosť akou dochádza k zmene v týchto morských prúdov je naozaj prekvapivá. „Bude to zničujúce,“ dodal.
Poznamenal, že hoci údajov zatiaľ nie je dostatok, a nie je jasné, či k bodu zlomu dôjde o storočie alebo budúci rok, ak sa to stane, v ľudskom časovom rámci to bude nezvratné.
Predchádzajúce výskumy a úvahy viedli odborníkov k tvrdeniu, že zmeny sa neuskutočnia tak skoro. Podľa britských meteorológov je však veľmi nepravdepodobné, že by zmeny v Atlantickej meridionálne cirkulácii (AMOC) nastali práve v 21. storočí. Je to však jedno z mnohých varovaní, aby ľudstvo bralo klimatické zmeny o čosi vážnejšie.