ZÁGREB - Vyše 20 dovolenkárov z Nemecka sa minulý rok nakazilo nepríjemnou infekciou, ktorú spôsobuje parazit. Vyvoláva okrem iného hnačku. Zdravotníkov nepríjemne prekvapil neobvykle vysoký výskyt ochorení.
Odborníci skúmajú veľký nárast prípadov v obľúbenom regióne Istria. Ten sa nachádza na severe krajiny na pobreží Jadranského mora. Experti sa domnievajú, že dovolenkári sa mohli nakaziť v kontaminovaných bazénoch.
archívne video
Zdravotné potiaže ako sú zvracanie, hnačky či bolesti žalúdka mohol spôsbiť parazit nazývaný kryptosporídium, ktorý dokáže vo vode prežiť aj týždeň. Šíri sa nakazenými fekáliami a nevadí mu ani chlór. Fekálie sa môžu do vody dostať zo stôp zaschnutých výkalov nakazenej osoby. Tie sa potom dostanú do úst plavca a dôjde k nákaze.
ľudia dokážu vylúčiť až 100 miliónov zárodkov kryptosporídia, pričom na nákazu stačí iba desať, tvrdí americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Heidelberský inštitút globálneho zdravia a Inštitút Roberta Kocha dospeli k záveru, že k nákaze 23 osôb došlo medzi 31. júlom a 1. októbrom.
To, či nárast počtu prípadov súvisí s väčším počtom nemeckých dovolenkárov v Chorvátsku, úradníci neskúmali. Je možné, že k odhaleniu takého vysokého počtu prípadov mohlo prispieť aj lepšie testovanie po vypuknutí pandémie koronavírusu.
"Pravdepodobnosť vystaveniu sa chorobe v južnej Európe - Francúzsku, Grécku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku - sa tiež zvýšila, ale oveľa menej, čo naznačuje skôr účinok špecifický pre expozíciu v Chorvátsku než všeobecný trend," píšu odborníci v časopise Eurosurveillance.
Zdravotníci tiež vykonali prieskum medzi 15 z 23 nakazených dovolenkárov. Zistilo sa, že 14 využívali bazény v kempingoch. V iných bazénoch sa kúpali len dvaja z nich.
Infekcia kryptosporídiom vo väčšine prípadov odoznie sama bez liečby. Obvykle to trvá niekoľko dní či týždňov. Horšie na tom môžu byť osoby s oslabenou imunitou, starší ľudia, či pacienti, ktorí sa liečia na rakovinu. U nich môže byť priebeh ochorenia problematickejší.